$1,299.00
36” Electric Cooktop with UltraHeat™ 3.0kW Element - LCE3610SBE
$1,299.00
Key Features
Dual and Triple UltraHeat™ Elements: Quick Boil or True Simmer
Flexible Dual and Triple Elements
Stylish Modern Design
SmoothTouch® Glass Controls
ADA Compliant
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Dual and Triple UltraHeat™ Elements: Quick Boil or True Simmer
With 3,000 watts of power, the UltraHeat™ element is powerful enough to rapidly boil water and flexible enough to turn down to a true simmer.
Flexible Dual and Triple Elements
The dual and triple dual and triple elements allow you to conveniently adjust the size of the element to accommodate different sizes of cookware. From your smallest pot to your largest sauté pan, you’ll always have the right size and power when you need it.
Stylish Modern Design
Enjoy the professional look and feel of a ceramic electric cooktop that elevates any kitchen. Featuring SmoothTouch® Glass Controls and a smooth surface that easily wipes clean, this cooktop delivers seamless, built-in style and premium form and function to your countertop.
SmoothTouch® Glass Controls
Not only do the intuitive SmoothTouch® glass controls look sleek, but they provide effortless operation with just a touch of your finger.
ADA Compliant
Adhering to the Americans with Disabilities Act Standards for Accessible Design, this cooktop offers convenient accessiblity to people with disabilities.
Specifications
Other
| Cut-Out (WxHxD) | 34 9/16" x 20 3/8" |
| Shipping Dimensions (WxHxD) | 39 15/16 x 6 x 24 13/16 |
Appearance
| All Available Colors | Black Ceramic |
| Cooktop Finish | Black Ceramic Glass w/ Grey Pattern |
Cooktop
| Cooktop Burner Type | Radiant |
| No. of Burners | 5 |
Controls
| Control Location | Front-Center |
| Cooktop Control Type | SmoothTouch® |
| Display | LED |
Power/Ratings
| Energy Star® Certified | Yes |
| Amp at 208V / 240V | 33.2A/38.3A |
| kW at 208V / 240V | 6.9/9.2kW |
| Energy Requirements | 208 / 240 VAC 60Hz |
Summary
| Fuel Type | Electric |
| Series | LG |
| Type | 36" Electric Cooktop |
Cooking Appliance ThinQ® Smart Features
| ThinQ® Smart Technology | No |
| ThinQ UP™ | No |
Warranty/UPC
| Parts & Labor | 1 Year |
| UPC | 048231347518 |
Dimensions & Weight
| Width | 36.69 in. |
| Height | 4 in. |
| Length | 21.94 in. |
| Weight | 42.99 lbs. |
| Shipping Dimensions (WxHxD) | 39 15/16 x 6 x 24 13/16 |
| Shipping Weight (lbs) | 54.43 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41.69 in. |
| Shipping Height | 9 in. |
| Shipping Length | 26.94 in. |
| Shipping Weight | 82.99 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 82.99 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.86 ft³ |
| Dimensional Weight | 23.16 lbs. |
| Total of Cubes | 1.86 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 23.16 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Georgia.

















