$1,079.99
36" Dropin Gas Stovetop with 6 Gas Burners and Porcelain Top - RC36PBT
$1,079.99
Key Features
Professional gas cooktop can be installed into a counter or island and provides a high performance cooking experience
Experience ZLINE Attainable Luxury with industry-leading kitchen and bath products that provide an elevated luxury experience, all designed in Lake Tahoe, USA. Ignite your culinary experience with the ZLINE Professional 36 in. Black Porcelain Dropin Gas Stovetop with 6 burners. Achieve optimal results with cooking power from 4,200 up to 18,000 BTUs provided with Italian-crafted sealed burners. Assembled with the highest quality materials on the market, this cooktop comes equipped with a durable, scratch-resistant black porcelain surface and ZLINE’s premium cast iron grates. This premium black porcelain cooktop contains abrasion and tarnish-resistant properties, ensuring its enjoyment for years to come. Offering an elevated luxury look and professional cooking features, this 6 burner cooktop is designed to impress every guest. ZLINE stands by the longevity and durability of their professional cooktops, while ensuring peace of mind with a worry-free warranty. The ZLINE Cooktop ships next business day when in stock.
Every cooktop comes equipped with an LP conversion kit to convert from natural gas to propane; this conversion process must be done by a professional
Assembled with the highest quality materials, this cooktop features 4 individual burners, a hand-finished porcelain one piece cook top and electronic spark ignition for all burners
Italian made sealed burners - Hand cast aluminum burners range from 4,200 - 18,000 BTUs to optimize every meal with a powerful, even heat integrated within the cooktop
An Industry First - Limited lifetime warranty on the Italian burners includes parts replacements for burners and burner caps, and parts and labor for the spark tip if parts prove to be defective in materials or workmanship.
1 year parts and service warranty
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Professional gas cooktop can be installed into a counter or island and provides a high performance cooking experience
Experience ZLINE Attainable Luxury with industry-leading kitchen and bath products that provide an elevated luxury experience, all designed in Lake Tahoe, USA. Ignite your culinary experience with the ZLINE Professional 36 in. Black Porcelain Dropin Gas Stovetop with 6 burners. Achieve optimal results with cooking power from 4,200 up to 18,000 BTUs provided with Italian-crafted sealed burners. Assembled with the highest quality materials on the market, this cooktop comes equipped with a durable, scratch-resistant black porcelain surface and ZLINE’s premium cast iron grates. This premium black porcelain cooktop contains abrasion and tarnish-resistant properties, ensuring its enjoyment for years to come. Offering an elevated luxury look and professional cooking features, this 6 burner cooktop is designed to impress every guest. ZLINE stands by the longevity and durability of their professional cooktops, while ensuring peace of mind with a worry-free warranty. The ZLINE Cooktop ships next business day when in stock.
Every cooktop comes equipped with an LP conversion kit to convert from natural gas to propane; this conversion process must be done by a professional
Assembled with the highest quality materials, this cooktop features 4 individual burners, a hand-finished porcelain one piece cook top and electronic spark ignition for all burners
Italian made sealed burners - Hand cast aluminum burners range from 4,200 - 18,000 BTUs to optimize every meal with a powerful, even heat integrated within the cooktop
An Industry First - Limited lifetime warranty on the Italian burners includes parts replacements for burners and burner caps, and parts and labor for the spark tip if parts prove to be defective in materials or workmanship.
1 year parts and service warranty
Specifications
Other
| Voltage | 120V/60Hz |
| Control Type | Durable Top Controls |
| Features | Manufactured by ZLINE Kitchen & Bath Model No. RC30 |
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| UPC | 812316033807 |
| Mount Type | Dropin Cooktop |
| Material | Stainless Steel Frame with 1-Piece Hand Finished Black Porcelain Cooktop- Italian made burners |
| Certifications | ETL Certified |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Fuel Type | Gas Cooktop |
| Cooktop | (4) Burners with hand-finished stainless steel one piece cook top and electronic spark ignition for all burners |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 3.44 in. |
| Length | 21 in. |
| Weight | 40 lbs. |
| Width | 36 Inch |
| Height | 3 Inch |
| Weight | 53 lbs |
| Depth | 21 Inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 8.44 in. |
| Shipping Length | 26 in. |
| Shipping Weight | 80 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 80 lbs. |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 41 Inch |
| Shipping Height | 8 Inch |
| Shipping Length | 26 Inch |
| Shipping Weight | 93 lbs |
| Total of Shipping Weight | 93 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.5 ft³ |
| Dimensional Weight | 18.71 lbs. |
| Total of Cubes | 1.5 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 18.71 lbs. |
| Cubic Feet Measurement | 1.31 ft³ |
| Dimensional Weight | 16.32 Ibs |
| Total of Cubes | 1.31 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 16.32 Ibs |
Dimensions
| Dimensions | 36 in. W x 21 in. D x 3.44 in. H |
| Cut-out Dimensions | 34.75 in. W x 19.75 in. D x 2.5 in. H |
| Cooktop Size (Width) | N/A |
Details
| Appliance Category | Dropin Cooktop |
| Back Left Burner BTU | 13000 |
| Back Left Middle Burner BTU | 8500 |
| Back Right Middle Burner BTU | - |
| Back Right Burner BTU | 4500 |
| Front Left Burner BTU | 18000 |
| Front Right Middle Burner BTU | - |
| Front Right Burner BTU | 13000 |
| Fish Burner BTU | N/A |
| Total BTUs | 65200 |
| Cooktop Features | (6) Burners with hand-finished black porcelain one piece cook top and electronic spark ignition for all burners |
| Control Type | Manual Top Control |
| Fuel Type | Gas Cooktop |
| Voltage | 120V/60Hz/20A |
| Frequency | 60 Hz |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings | CSA Listed |
| Manufacturer Warranty | 1 year parts and service, limited lifetime warranty on burners |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Georgia.





















