$2,499.99
Smart Radiant Rangetop With Microwave Drawer Oven - STR3065HS
$2,499.99
Key Features
The First Smart Radiant Rangetop with Microwave DrawerTM Oven
Radiant Cooktop Has Two Variable Cooking Zones, Including a Triple Heater to Accommodate Larger Pots and Pans
Four Convenient Cooking Zones Plus a Warmer Zone to Keep Prepared Food Warm Before Serving
Can be Installed in an Island, Peninsula or Standard Cabinet
Included Magnetic Stainless Steel Side Accessories are Convenient for Resting Utensils and Cookware
Easy to Use
Complements your Style
Capacity
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
The First Smart Radiant Rangetop with Microwave DrawerTM Oven
Radiant Cooktop Has Two Variable Cooking Zones, Including a Triple Heater to Accommodate Larger Pots and Pans
Four Convenient Cooking Zones Plus a Warmer Zone to Keep Prepared Food Warm Before Serving
Can be Installed in an Island, Peninsula or Standard Cabinet
Included Magnetic Stainless Steel Side Accessories are Convenient for Resting Utensils and Cookware
Easy to Use
Sharp Kitchen Mobile Application keeps you in control, Easy Wave Open touchless operation, Stays closed when you walk by, so children and pets won’t accidentally open it, Easy to see, touch glass controls
Complements your Style
Elegant, low-profile design, Black glass and stainless-steel finish, Bright, LED interior lighting
Capacity
Fits 4 qt. casserole dish, Tall enough for a 20-oz. tall coffee cup, 1.2 cubic feet; 950 watts, Internal capacity calculated by measuring maximum width, depth and height. Actual capacity for holding food is less. Product specifications and design are subject to change without notice.
Control in the Palm of Your Hand
The Microwave Drawer™ Oven in the Sharp STR3065HS is Compatible with Alexa, Must register with Amazon Alexa App. Amazon Echo device not included. Amazon, Echo, Alexa, and all related logos are trademarks of Amazon.com, Inc. or its affiliates. Apple and iPhone are trademarks of Apple Inc. registered in the U.S. and other countries. Android and Google Play are trademarks of Google LLC. When commercially available. and the Sharp Kitchen App, which is available on the App Store® and Google Play. The Microwave Drawer™ Oven has over 35 convenient and simple voice commands to help you make the most of what this first-of-its-kind combination appliance has to offer. Sensor Cook and Defrost menu items take the guesswork out of cooking in your Microwave Drawer™ Oven. The Sharp Kitchen App can even show you the status of the cooktop.
Glass-Ceramic Surface
Easily clean up spills and messes on the smooth, premium EuroKera® glass surface
Microwave DrawerTM Oven is Compatible with Alexa, and the Sharp Kitchen App available on the App Store and Google Play
Microwave DrawerTM Oven is Compatible with Alexa, and the Sharp Kitchen App available on the App Store® and Google Play
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Features
| Single Heater | Yes |
| Triple Heater | Yes |
| Double Heater | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
| Warmer On Indicator Light | Yes |
| Cooktop Warmer | Yes |
| Mobile Application | Yes, Sharp Kitchen Indicates Cooktop Status, On / Off |
| Total Wattage | 8500W |
| Width | 30" |
| Microwave Output Power (Watts) | 950W |
| Interior Light | LED |
| Open/Close | Yes |
| Start/+ 30 Sec | Yes |
| Stop/Clear | Yes |
| Power Level | 11 |
| Control Lock | Yes |
| Microwave ON Indicator | Yes |
| Demo Mode | Yes |
| Audible Signal | Yes |
| End of Cooking Reminder | Yes |
| Multi-Stage Cooking | Yes |
| Auto Start | Yes |
| Standby Mode | Yes |
| Finish | Stainless Steel, Black Premium EuroKera® Glass |
| Drawer Opening | Mobile App, "Easy Wave Open" Motion Sensor, or Auto Open / Close Button / Push, and Alexa Voice CommandMust register with Amazon Alexa App. |
| Capacity | 1.2. cu. ft. |
Dimensions & Weight (in./lbs.) (w x h x d)
| Cavity Interior (w x h x d) | 17-5/16" x 7-1/8" x 16-9/16" |
| Product Dimensions | 29-15/16" x 18-13/16" x 26-13/16 |
| Shipping Dimensions | 34-3/4" x 30" x 28" |
| Product Weight / Shipping Weight | 118.0 lbs. x 129.8 lbs. |
Design
| Number of Cooking Zones | 4 |
| Warmer Zone | Yes |
| Magnetic Side Accessories | Optional |
Controls
| Control Type | Metal Rotary Knobs |
| Control Location | Front Facing |
Left-Front Unit
| Single Heater | 6" |
| Double Heater | 9" |
| Triple Heater | 12" |
| Wattage | 1050W / 1950W / 3000W |
Left-Rear Unit
| Size | 6" |
| Wattage | 1200W |
Right-Front Unit
| Single Heater | 6" |
| Double Heater | 9" |
| Wattage | 1400W / 3000W |
Right-Rear Unit
| Size | 6" |
| Wattage | 1200W |
Rear-Middle Warmer Unit
| Wattage | 100W |
| Size | 6" |
Control Panel
| Control Panel Location | Front Facing |
| Control Panel Type | Glass Touch |
| Control Panel Wi-Fi Indicator | Yes |
| Control Panel Oven Indicator Status | Yes |
| Display Color | White |
Cooking / Menu Presets
| Popcorn | Sensor |
| Reheat | Sensor |
| Sensor Cook | Fish/Seafood, Baked Potatoes, Sweet Potatoes, Brown Rice, White Rice, Quick Fresh Vegetables, Longer Fresh Vegetables, Steamer Bags, Frozen Vegetables, Ground Meat, Frozen Entrées |
| Melt, Soften, & Warm Options | Butter, Chocolate, Ice Cream, Syrup, Cream Cheese, Dessert Toppings |
| Defrost | Ground Meat, Steaks/Chops, Boneless Poultry, Bone-in Poultry, Roast, Casserole or Soup |
| Other Menus | Beverage Reheat, Hot Water, Hot Cereal |
Additional Features
| Voice Control | Yes, Compatible with AlexaAmazon Echo device not included</markup:footno |
| Mobile Application | Yes, Sharp Kitchen Available on the App Store® or Google Play™ Store |
| Oven Floor | Patterned Glass |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Flush Mount Ready | Yes, Vent Integrated in the Bottom of Drawer Face |
| Voice Control | Yes, Compatible with Alexa Amazon Echo device not included |
Additional Specifications
| Agency Certification | UL |
| Power Source | 240v, 60Hz, 40A |
Included Accessory (w x h)
| Product Name | Magnetic Side Accessory Kit (Cooling Rack & Spoon Rest) |
| Model | SKRS00A7FS |
| Cooling Zone | 8.0" x 21.0" |
| Color | Stainless Steel |
| Spoon Rest | 6.0" x 21.0" |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Side Accessory UPC | 074000621596 |
Warranty/UPC
| Parts | 1 year |
| Labor | 1 year |
| Magnetron Tube | 4 years (parts only) |
| UPC | 074000621688 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 129.8 in. |
| Length | 26.81 in. |
| Weight | - |
| Shipping Dimensions | 34-3/4" x 30" x 28" |
| Product Weight / Shipping Weight | 118.0 lbs. x 129.8 lbs. |
| Shipping Dimensions | 34-3/4" x 30" x 28" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 30 in. |
| Shipping Length | 28 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 60.42 ft³ |
| Dimensional Weight | 751.14 lbs. |
| Total of Cubes | 60.42 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 751.14 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Sharp Appliances in Georgia.


























