Countertop Microwave Oven, 2.2 Cu. Ft.,Sensor, Smart, 1100W - GCSH22U1WSS
Key Features
Scan-to-cook technology
WiFi powered by SmartHQ™
Bonus: Steam bowl included
Sensor cooking controls
Two-Step Child Lock
Extra-large 16" turntable
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Scan-to-cook technology
Take the guesswork out of microwaving frozen foods and prepare your favorites exactly how the manufacturer intended with just a scan of a barcode
WiFi powered by SmartHQ™
Works with Google Assistant and Alexa, so you can use your voice to operate your microwave from any room in the house
Bonus: Steam bowl included
Ideal for healthy, perfectly steamed meals in minutes
Sensor cooking controls
Automatically adjusts time and power for delicious cooking results
Two-Step Child Lock
This mandatory feature helps prevent unintended use by younger family members, with the option to deactivate it if not needed.
Extra-large 16" turntable
Rotates food throughout the cycle and accommodates large cookware
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 24.44 in. |
| Height | 13.63 in. |
| Length | 20.94 in. |
| Weight | 50 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29.44 in. |
| Shipping Height | 18.63 in. |
| Shipping Length | 25.94 in. |
| Shipping Weight | 90 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 90 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.03 ft³ |
| Dimensional Weight | 50.15 lbs. |
| Total of Cubes | 4.03 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 50.15 lbs. |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 53 lb |
| Net Weight | 50 lb |
POWER / RATINGS
| Watts | 1650 |
| Hertz | 60 |
| Electrical Requirements | 120V |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
APPEARANCE
| Case Color | Black |
| Installation | Countertop |
| Door Color | Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
FEATURES
| Control Features | WiFi Connect |
| Product Type | Countertop Microwave |
| Express Cook | Instant-On; 1-6 minutes |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1100 W |
| Power Levels | 10 |
| Control Type | Touch Pad |
| Turntable | Glass |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Vegetables |
| Cooking Technology | Scan-to-Cook Technology |
| WiFi Connect | Built-in |
| Turntable Size | 16 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 2.2 cu ft |
| Unit Capacity | Family-Size |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in Georgia.





















