0.9 cu. ft. Countertop Microwave Oven (Sage Green) - MMC09S5ASG
Key Features
900W Cooking Power delivers fast and even heating.
Sage Green finish brings a fresh, modern look to your kitchen or office space.
0.9 cu.
One Touch, Zero Hassle
Midnight Snacks, Minus the Noise
Even Heating. Easy Cleaning
Extra Safe Where It Counts
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
900W Cooking Power delivers fast and even heating.
Sage Green finish brings a fresh, modern look to your kitchen or office space.
0.9 cu.
0.9 cu. ft. capacity fits plates, mugs, and small containers with ease.
One Touch, Zero Hassle
Choose a preset cooking option from the Express Menu to enjoy perfectly heated meals
Midnight Snacks, Minus the Noise
Quiet Mode disables all sounds for silent operation, so you can enjoy warm meals anytime
Even Heating. Easy Cleaning
The turntable continuously rotates food for fewer hot or cold spots, and it can be easily removed and wiped clean between uses.
Extra Safe Where It Counts
Once activated, the 2-Step Child Safety Lock prevents children from opening the door and
Specifications
Product Details
| UPC | 840296515570 |
General Features
| Model Number | MMC09S5ASG |
| Color | Sage Green |
Features
| Capacity | 0.9 cu ft |
| Wattage | 900 |
| Child Lock | Yes |
| Defrost Type | Weight / Time |
| Cooking Programs | Yes |
| Sensor Cook | No |
| Sensor Reheat | No |
| One Touch Cook | Yes |
| Convection | No |
| Start Add 30 Sec | Yes |
| Power Levels | 10 |
| Multi-Stage Cooking | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
Physical Features
| Product Depth (in.) | 12.8 in |
| Product Width (in.) | 17.3 in |
| Product Height (in.) | 10.2 in |
| Product Weight (lbs) | 25 lbs |
Warranty
| Warranty | 1 Year Limited |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Midea Appliances in Georgia.




















