2.2 cu. ft. Sensor Cooking Microwave - WMCS7024RZ
This product is discontinued and has been replaced by the model below.
2.2 cu. ft. Sensor Cooking Microwave
Model: WMCS7024RZ















+5more
This product is discontinued and has been replaced by the model below.
2.2 cu. ft. Sensor Cooking Microwave
Model: WMCS7024RZ
Replaced By
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Specifications
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.91 ft³ |
| Dimensional Weight | 48.63 lbs. |
| Total of Cubes | 3.91 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 48.63 lbs. |
Details
| 90 Degree Articulating Hinge | Yes |
| Cavity Finish | Powder Coat |
| Clock | Yes |
| Cooking Items Included | Turntable |
| Door Opening Direction | Left |
| Grill | No |
| Microwave Configuration | Countertop |
| Microwave Type | Countertop |
| Turntable | Recessed |
| Work Surface Light | No |
| Blower Type | Forced Air |
| Door Release | Push Button |
| Microwave Interior Light | Incandescent |
| Number of Microwave Racks | 0 |
| Turntable Diameter Size | 16.5 in |
Controls
| Control Location | Right |
| Control Type | Electronic Touch |
| Display Color | White |
| Electronic Display Type | LED |
| Number of Keypads | 1 |
| Number of Power Levels | 10 |
| Number of Quick Touch/One-Touch Selections | 7 |
| Number of Sensor Control Keypads | 2 |
| One Touch Cooking | Yes |
| Microwave Selections | Add 30 Seconds, Add A Minute, Auto Cook, Beverage, Control Lock, Cook Power, Cook Time, Cook/Start, Defrost, Dinner Plate, End of Cycle Signal, Fresh Vegetable, Frozen Entree, Frozen Vegetabl |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Smart Appliance | No |
| Works With | No |
Microwave Details
| Door Release | Push Button |
| Sensor Cooking | Yes |
Ventilation Details
| Fan Speed Indicator | No |
| Night Light | No |
Electrical
| Power Cord Included | Yes |
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Volts | 120 |
| Watts | 1 |
Certifications
| ADA Compliant | Yes |
| CEC Listed | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 24.75 in. |
| Height | 14.19 in. |
| Length | 19.25 in. |
| Weight | 53 lbs. |
| Gross Weight | 53 lbs |
| Depth Closed Excluding Handles | 19.25 in |
| Depth Closed Including Handles | 19.25 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 38.875 in |
| Interior Depth | 18.625 in |
| Interior Height | 11.563 in |
| Interior Width | 18.438 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Length | 24.25 in. |
| Shipping Weight | 93 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 93 lbs. |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 27.2 in. |
| Shipping Height | 16.7 in. |
Other
| Capacity | 2.2 cu. ft. |
Exterior Details
| Cabinet Color | Black |
| Door Opening Direction | Left |
| Handle Color | No Handle |
Oven Cavity Details
| Convection | No |
| Cooking Power | 1,200 w |
Where to Buy Whirlpool Appliances in Georgia.











