$1,499.99
Was$1,849.95Save $349.96 (19%)
Autograph Edition 30 In. 1.2 Cu. Ft. Built-in Microwave Drawer In Black Stainless Steel And Champagne Bronze Accents - MWDZ30BSCB
Autograph Edition 30 In. 1.2 Cu. Ft. Built-in Microwave Drawer In Black Stainless Steel And Champagne Bronze Accents
Model: MWDZ30BSCB













Autograph Edition 30 In. 1.2 Cu. Ft. Built-in Microwave Drawer In Black Stainless Steel And Champagne Bronze Accents
Model: MWDZ30BSCB
$1,499.99
Was$1,849.95Save $349.96 (19%)
Key Features
Modern Design
One-touch Convenience
Choose Your Style
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Modern Design
ZLINE Microwaves boast a modern and seamless look that is built to complement your kitchen
One-touch Convenience
Conveniently and quickly cook any meal with easy-to-use touch controls and multiple cooking options
Choose Your Style
Easily complete your kitchen suite with Stainless Steel, Black Stainless, and Satin Stainless Steel.
Specifications
Other
| Interior Oven Dimensions | 16 in. W x 16 in. D x 7 in. H |
| Cut Out Dimensions | 22.88 in W x 23.5 in. D x 14.81 in H |
| Oven Capacity | 1.2 cu. ft. |
| Voltage | 120vac/60 Hz/13APlug type: 5-15 Nema |
| Input Power | 1500W |
| Output Power | 1000W |
| Noise Level | 45 Decibels |
| Control Type | Touch Screen |
| Mount Type | Built-In Drawer |
| Certifications | UL, DOE, Title 20 Compliant, NRCan |
| Material | Black Stainless Steel with Accents |
| Convection Fan | No |
| Warranty | 2 Year Parts |
Dimensions & Weight
| Width | 29.9 in. |
| Height | 15.9 in. |
| Length | 24.2 in. |
| Weight | 76 lbs. |
| Width | 29.75 Inch |
| Height | 15.75 Inch |
| Weight | 76.2 lbs |
| Depth | 23.38 Inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.9 in. |
| Shipping Height | 20.9 in. |
| Shipping Length | 29.2 in. |
| Shipping Weight | 116 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 116 lbs. |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 34.75 Inch |
| Shipping Height | 20.75 Inch |
| Shipping Length | 28.38 Inch |
| Shipping Weight | 116.2 lbs |
| Total of Shipping Weight | 116.2 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.66 ft³ |
| Dimensional Weight | 82.77 lbs. |
| Total of Cubes | 6.66 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 82.77 lbs. |
| Cubic Feet Measurement | 6.34 ft³ |
| Dimensional Weight | 78.8 Ibs |
| Total of Cubes | 6.34 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 78.8 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 29.75 in W x 23.375 in D x 15.75 in H |
| Product Depth (in.): | 23.375 |
| Product Width (in.): | 29.75 |
| Product Height (in.): | 15.75 |
| Microwave Interior Dimensions (in): | 16 in. W x 16 in. D x 7 in. H |
| Cut-out Dimensions: | 22.375 in W x 23.5 in D x 15 in H |
Details
| Color/ Finish Family: | Black Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish: | Black Stainless Steel |
| Control Type: | Touch Screen |
| Product Weight (lb.): | 76.2 |
| Voltage: | 120vac |
| Frequency: | 60 Hz |
| Amps: | 15A |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | UL, DOE, CEC, NRCan |
| Manufacturer Warranty: | 2 year parts |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Georgia.











