Over-the-Range Microwave with Dual Crisp feature - 1.9 cu. ft. - MMV5227JZ
Over-the-Range Microwave with Dual Crisp feature - 1.9 cu. ft.
Model: MMV5227JZ



























Over-the-Range Microwave with Dual Crisp feature - 1.9 cu. ft.
Model: MMV5227JZ
Key Features
Dual Crisp feature with crisping tray
Multiple speed exhaust fan
Flush hidden vent
Mesh grease filter
Control lockout option
1.9 cu. ft. capacity
Fingerprint resistant stainless steel
Brown function
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Dual Crisp feature with crisping tray
The Dual Crisp feature with crisping tray uses an extended cycle to crisp up everything from soggy pizza slices to frozen fries. A broiler-like crisp element combines with microwave cooking power to deliver better microwaved meals.
Multiple speed exhaust fan
The multiple speed exhaust fan helps remove smoke and odors as you cook on your range.
Flush hidden vent
The flush hidden vent cleans up like clockwork while staying out of the way.
Mesh grease filter
Oily, greasy meals are no match for a mesh grease filter that helps prevent the mess.
Control lockout option
The control lockout option disables the control panel, so you don't have to worry about accidentally pressing buttons while you’re cleaning
1.9 cu. ft. capacity
With 1.9 cu. ft. of cooking space, throw in meals and Maytag will handle them with ease.
Fingerprint resistant stainless steel
Easy-to-clean, fingerprint resistant stainless steel keeps your microwave looking as good on the outside as it works on the inside.
Brown function
The Brown function adds a crunchy layer to the top of food using direct heat without microwave cooking power. It gives a finishing touch to a meal without having to touch an oven.
Keep Warm function
With the Keep Warm function, pan-fried or oven-baked foods stay warm for up to 60 minutes, so the whole meal hits the table at once.
Stainless steel cavity
Finished with a stainless steel cavity, Maytag® microwaves are engineered to bring the heat and handle heavy use for years of microwaved meals.
Timed Dual Crisp feature with crisping tray
The Timed Dual Crisp feature with crisping tray crisps up everything from soggy pizza slices to frozen fries. Just input the time and top-down heat combines with microwave cooking power to deliver better microwaved meals.
10-year limited parts warranty (Visit maytag.com for warranty details.)
With a 10-year limited parts warranty on the cavity and magnetron, Maytag® microwaves are built tough enough to keep cooking for years.
Sensor cooking
Sensor cooking adjusts to the meal with ideal time on select presets for everything from popcorn to frozen vegetables.
Charcoal odor filter
The charcoal odor filter helps prevent cooking smells from overwhelming the meal by removing high airflow odors and steam.
Specifications
Controls
| Control Location | Right |
| Control Type | Electronic Touch |
| Display Color | Amber |
| Electronic Display Type | LCD |
| Number of Keypads | 29 |
| Number of Quick Touch/One-Touch Selections | 12 |
| Microwave Selections | Add 30 Seconds, Auto Cook, Beverage, Control Lock, Cook Power, Cook Time, Cook/Start, Crisp, Defrost, Dinner Plate, End of Cycle Signal, Fresh Vegetable, Frozen Vegetable, Keep Warm, Off/Canc |
| Number of Power Levels | 10 |
| Number of Vent Speeds | 3 |
Microwave
| Microwave Selections | Add 30 Seconds, Auto Cook, Beverage, Control Lock, Cook Power, Cook Time, Cook/Start, Crisp, Defrost, Dinner Plate, End of Cycle Signal, Fresh Vegetable, Frozen Vegetable, Keep Warm, Off/Canc |
Microwave Details
| Grill | No |
| Microwave Interior Light | Incandescent |
| Door Release | Handle |
| Sensor Cooking | Yes |
| Turntable Diameter Size | 12 in |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CUL | No |
| Prop 65 | Standard |
| UL | Yes |
| Star K Certified | No |
Electrical
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Volts | 120 |
| Watts | 950 |
Other
| Capacity (Cu Ft) | 1.90 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.94 in. |
| Height | 17.13 in. |
| Length | 17.56 in. |
| Weight | 68 lbs. |
| Carton Depth | 19 |
| Carton Height | 20 |
| Carton Width | 31 1/2 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 39 1/4 |
| Gross Weight | 68 |
| Net Weight | 57.2 |
| Depth With Door Open 90 Degree(IN,inches) | 39.2500 |
| Depth(IN,inches) | 17.5625 |
| Net Weight(LB,pounds) | 57 |
| Carton Depth(IN,inches) | 18.9375 |
| Carton Height(IN,inches) | 20.3125 |
| Carton Width(IN,inches) | 31.5000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 65 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.94 in. |
| Shipping Height | 22.13 in. |
| Shipping Length | 22.56 in. |
| Shipping Weight | 108 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 108 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 5.21 ft³ |
| Dimensional Weight | 64.8 lbs. |
| Total of Cubes | 5.21 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 64.8 lbs. |
Exterior Details
| Cabinet Color | Stainless Steel Fingerprint Resistant |
| Door Opening Direction | Left |
| Handle Color | Print Resist Stainless Steel |
Dimensions
| Capacity | 1.9 cu. ft. |
| Depth | 17-9/16 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 39-1/4 in |
| Gross Weight | 68 lbs |
| Height | 17-1/8 in |
| Interior Depth | 14 in |
| Interior Height | 9-1/2 in |
| Interior Width | 21-63/1000 in |
| Net Weight | 57-1/5 lbs |
| Width | 29-15/16 in |
Ventilation Details
| Blower Type | Centrifugal |
| CFM Motor Class | 400 |
| Duct Direction | Vertical or Horizontal |
| Duct Outlet Size | 3.25 W x 10 H in |
| Duct Type | Rectangular |
| Fan Speed Indicator | Yes |
| Filters | Charcoal Odor Removing Filter |
| Night Light | Yes |
| Vent Fan Location | Back |
| Ventilation Type | Updraft |
| Venting | Exterior or Recirculating |
Details
| Blower Type | Centrifugal |
| Cavity Finish | Stainless |
| Clock | Yes |
| Cooking Items Included | Crisp Plate, Grill Rack |
| Door Opening Direction | Left |
| Door Release | Handle |
| Grill | No |
| Microwave Configuration | Microwave Hood Combination |
| Microwave Interior Light | Incandescent |
| Microwave Type | Over-the-Range |
| Turntable Diameter Size | 12 in |
| Work Surface Light | Incandescent |
Oven Cavity Details
| Cooking Power | 950 w |
Refinements
| Features | Dual Crisp Feature, Brown Function, Stainless Steel Handle, Stainless Steel Cavity, Sensor Cooking, Keep Warm Function |
Features
| Microwave Features | Brown Function, Dual Crisp Feature, Keep Warm Function, Sensor Cooking, Stainless Steel Cavity, Stainless Steel Handle |
Where to Buy Maytag Appliances in Georgia.












