2.1 Cu. Ft. Over-the-Range Sensor Microwave Oven - PNM9216SKSS
2.1 Cu. Ft. Over-the-Range Sensor Microwave Oven
Model: PNM9216SKSS












Product Video

2.1 Cu. Ft. Over-the-Range Sensor Microwave Oven
Model: PNM9216SKSS
Replaced By
Ge Profile™ 2.1 Cu. Ft. Over-the-range Sensor Microwave Oven
Model: PVM9215SKSS

$543.00
Was$719.00Save $176.00 (24%)
Key Features
2.1 cu. ft. capacity
Easy clean enamel interior
Weight and time defrost
Easy clean with steam clean
Four-speed, 400-CFM venting fan system
LED cooktop lighting
Upfront charcoal filter with indicator light
My Cycle
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
2.1 cu. ft. capacity
1000 Watts (IEC-705 test procedure)
Easy clean enamel interior
Makes cleaning spills and splatters a snap
Weight and time defrost
Simply enter the weight of the food, and the oven automatically sets the optimal defrosting time and power level or set your desired time for defrosting
Easy clean with steam clean
Messes inside the microwave are easy to wipe away after steam loosens food grime
Four-speed, 400-CFM venting fan system
Quickly removes smoke, steam and odors from the cooktop to keep kitchen air fresh and clean
LED cooktop lighting
Brighten the kitchen while saving on energy and maintenance costs
Upfront charcoal filter with indicator light
Light indicates when odor-removing charcoal filter needs to be replaced
My Cycle
Create a custom cook time setting, and with one touch, cook your favorite dish just the way you like
Turntable On/Off
Controls turntable operation
Sensor cooking controls
Automatically adjusts time and power for delicious cooking results
Chef Connect
Three options with a single touch. For instant convenience, choose when to automatically sync clocks and the range elements with the microwave's surface light and vent
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 30.125 in |
| Overall Depth | 15.5625 in |
| Overall Height | 16.3125 in |
| Approximate Shipping Weight | 63 lb |
| Net Weight | 57 lb |
| Cavity (W x H x D) | 21-15/16 x 11-5/8 x 14-9/16 |
FEATURES
| Display Type | LED |
| Cooking Modes | Microwave Steam |
| Electronic Digital Display with Clock | Digital (1 line) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Popcorn |
| Control Features | Vent Fan |
| Product Type | Over-the-range Microwave |
| Display Screen Size (Diagonal Length) | 3.13 |
| Style | Over-The-Range |
| Turntable On / Off | Yes |
| Power Levels | 10 |
| Control Type | Electronic Touch |
| Microwave Oven Interior | Easy Clean Enamel Interior |
| Cooktop Lighting | LED |
| Sound Volume Control | Yes |
| Program Cooking | Yes (Option Pad) |
| Exhaust Fan | 400-CFM |
| Turntable | Glass Recessed |
| Cooking Technology | Microwave |
| Interior Oven Light | Halogen |
| Control Features | Add 30 Seconds |
| Control Features | Cancel/Off |
| Control Features | Start/Pause |
| Control Features | Lock Controls |
| Control Features | Settings |
| Control Features | Timer On/Off |
| Control Features | Surface Light |
| Control Features | Steam Clean |
| Control Features | Chef Connect |
| Control Features | Replace Filter Notification |
| Control Features | Turntable On/Off |
| Control Features | Mute On/Off |
| Control Features | Cook Time |
| Control Features | Power Level |
| Control Features | My Cycle |
| Control Type | Dial |
| Cooktop Lighting | Bright/Night/Off |
| Exhaust Fan | 4-Speed Including Boost |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Beverage |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Cook |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,000 W |
| Turntable Size | 14.2 |
ECONOMICAL / QUIET
| Non-Vented | Recirculating- Filter Included |
| Venting Type | Recirculating - Filter Included |
ACCESSORIES
| Optional Side Filler Panel Kit | JX36BSS |
| Recirculating Charcoal Filter Kit | WB06X10807 |
| Optional Kits | 15" Bump Out Kit - JX15BUMPBB |
| Recirculating Charcoal Filter Kit | Included |
APPEARANCE
| Handle Color | Stainless Steel Appearance |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Installation | Easy Mount |
| Door Color | Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
POWER / RATINGS
| Input Volts/Hertz | 120/60 |
| Electrical Input - 120V Amperage | 15.0 |
| Electrical Input - 120V Watts | 1580 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year magnetron tube |
CAPACITY
| Vent CFM | 400 |
| Total Capacity (cubic feet) | 2.10 cu ft |
Other
| Cavity (W x H x D) | 21-15/16 x 11-5/8 x 14-9/16 |
Dimensions & Weight
| Width | 30.13 in. |
| Height | 16.31 in. |
| Length | 15.56 in. |
| Weight | 57 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35.13 in. |
| Shipping Height | 21.31 in. |
| Shipping Length | 20.56 in. |
| Shipping Weight | 97 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 97 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.43 ft³ |
| Dimensional Weight | 55.02 lbs. |
| Total of Cubes | 4.43 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 55.02 lbs. |
Where to Buy GE Profile Appliances in Georgia.











