RISE 27" Double Wall Oven with MultiMode Convection System - JJW2827IL
RISE 27" Double Wall Oven with MultiMode Convection System
Model: JJW2827IL














RISE 27" Double Wall Oven with MultiMode Convection System
Model: JJW2827IL
Current Rebates
Key Features
4.3-Inch Full Color LCD Display
Jet Black Oven Interior
Seamless Touches
Glide Rack
Cinematic Lighting
Closed Door Broiling
Versatile Cooking Modes
4.3 Cu. Ft. Capacity
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
4.3-Inch Full Color LCD Display
A highly interactive, full-color LCD touchscreen is packed with dynamic features that allow you to navigate effortlessly through settings and cooking options including temperature and cooking mode.
Jet Black Oven Interior
Captivation cloaked in black. Beyond a dark glass expanse, cinematic lighting illuminates smooth racks, flat tines, and an enticing jet black interior.
Seamless Touches
Seamlessly designed. Concealed details melt into their stainless steel surround, as dark interiors and glass expanses pull you in.
Glide Rack
Smooth moves. Glides in and out fluidly and quietly, even when fully loaded.
Cinematic Lighting
Lights, camera, cook. Halogen lighting increases to full intensity, minimizing shadows and dramatically showcasing food.
Closed Door Broiling
Turn up the heat behind closed doors. Caramelized crust. Delicate char. Tender center. High, even heat with outstanding ventilation means you can sear fearlessly. And without opening the door.
Versatile Cooking Modes
Uncompromising results, untroubled process. Automatically convection cook by food type, or manually select convection modes by cooking method. Take the guesswork out of convection cooking with automatic temperature and time conversions. Get even more versatile: No Preheat mode lets you bake on a single rack without the wait. Doughrises quickly and evenly with Proofing mode, and the Keep Warm setting lets you serve your entire menu at the same time.
4.3 Cu. Ft. Capacity
Big on entertaining. Generous capacity to cook multiple dishes at once.
MultiMode Convection System
Steady heat is circulated by whirling metal blades, weaving around every flat tine. Wield your cooking prowess from marbled meats to succulent roasts.
2,800-Watt Hidden Bake Element
Unleash hidden power. This 2,800-watt bake element is concealed beneath the oven floor, providing even heat and a smooth surface that is easy to clean.
4,000-Watt Broil Element
Tap into high-watt, even heat designed to broil meats with this 4,000-watt element for savory, caramelized crust.
8-Pass Reflective Broil Element
Maximum coverage. Even heat distribution. Beneath a stainless steel broil plate, this element radiates heat back onto cookware and food.
Temperature Probe
Know when dinner is done without ever opening the door. 4 points of contact deliver temperature readings visible on the LCD screen.
3,200-Watt Convection Element
Power, controlled. Evenly bake breads and cook main dishes in a controlled environment powered by this 3,200-watt convection element.
Keep Warm Option
Reward anticipation. Low heat keeps tempting dishes ready and waiting for the right moment.
Auto Convection Conversion
Bake with abandon. The oven automatically converts temperature and cook time to make any recipe a convection recipe.
Auto Convection Modes
Savor taste that leaves you wanting more. Choose your food type, and temperature and airflow automatically adjust for baking, broiling or roasting.
Manual Convection Modes
Select from presets like Convect Bake, Convect Roast and Convect Broil to let the cooking method guide you.
Rapid Preheat
Reduce preheat time in the lower oven while baking on up to two oven racks.
Proofing Option
Tame the temperamental. Low, consistent heat protects dough from temperature swings for an even, rapid rise.
Control Lock
Control Lock prevents unintended use of the oven and ensures complete, simple cleaning of the controls.
Sabbath Mode
Select this function to bypass the oven’s automatic shutoff when observing the Sabbath and other religious holidays.
Badasses at the Ready
Our crew relentlessly engages with JennAir appliances day in, day out. Initiated in rigorous product, process and culinary training, this team answers to you—from sales to installation to ownership.
Serviced by a Select Few
We narrowed down our dedicated network to only the most experienced providers. Armed with extensive access to products and knowledge, their expertise is unmatched.
Certifications
Kosher Consumer Friendly
Prop 65
Specifications
Configuration and Overview
| Fuel Type | Electric |
| Installable Under Cooktop | Yes |
| LP Convertible | No |
| Oven Type | Double |
| Size | 27 in |
Oven Details
| Automatic Shut-Off | Yes |
| Broiler Location | Top of Oven |
| Convection Functions | Bake Broil Roast Both |
| Delay Clean | Yes |
| Door Broil Position | Closed |
| Door Lock | Yes |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Interior Coating | Porcelain |
| Interior Color | Black |
| Language Conversion | English/French |
| Light Control | Oven Light Touch Pad |
| Light Type | Halogen |
| Lower Oven Interior Depth | 19.0 in |
| Lower Oven Interior Height | 18.0 in |
| Lower Oven Interior Width | 22.0 in |
| Lower Oven Number of Oven Lights | 3 |
| Number of Bake Elements | 1 |
| Number of Broil Elements | 1 |
| Number of Lower Oven Racks | 3 |
| Number of Lower Rack Guides | 6 |
| Number of Upper Oven Racks | 3 |
| Number of Upper Rack Guides | 6 |
| Power On Indicator Light | Yes |
| Self-Cleaning Oven Racks | No |
| Upper Oven Interior Depth | 19.0 in |
| Upper Oven Interior Height | 18.0 in |
| Upper Oven Interior Width | 22.0 in |
| Upper Oven Number of Oven Lights | 3 |
Appearance
| Flush Installation Approved | Yes |
| Handle Material | Stainless Steel |
Certifications
| Kosher Consumer Friendly | Yes |
| Prop 65 | CALIFORNIA RESIDENTS ONLY - WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov. |
Electrical
| Power Cord Included | No |
| Watts | 8700 |
Design Type
| Design Expression | RISE™ |
Description
| Fuel Type | Electric |
| Size | 27 |
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
Other
| Capacity | 8-3/5 |
| Upper Oven Capacity | 4.3 cu. ft. |
| Capacity | 8-3/5 |
| Upper Oven Capacity | 4.3 cu. ft. |
| Lower Oven Capacity | 4.3 cu. ft. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 19.03 ft³ |
| Dimensional Weight | 236.54 lbs. |
| Total of Cubes | 19.03 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 236.54 lbs. |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 52.38 in. |
| Length | 23.25 in. |
| Weight | - |
| Net Weight | 278 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 57.38 in. |
| Shipping Length | 28.25 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Where to Buy JennAir Appliances in Georgia.











