6.4 cu. ft. Freestanding Electric Range with Frozen Bake™ Technology - WFE775H0HW
This product is discontinued and has been replaced by the model below.
6.4 cu. ft. Freestanding Electric Range with Frozen Bake™ Technology
Model: WFE775H0HW














+4more
This product is discontinued and has been replaced by the model below.
6.4 cu. ft. Freestanding Electric Range with Frozen Bake™ Technology
Model: WFE775H0HW
Replaced By
30-inch Electric Smart Range with Air Cooking Technology, No Preheat Air Fry, High Speed Preheat Oven, WipeClean™ Coating, and Steam/Self Clean
Model: WFES7530RW

$1,199.00
Was$1,349.00Save $150.00 (11%)
Documents
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Specifications
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.01 ft³ |
| Total of Cubes | 22.01 ft³ |
| Dimensional Weight | 273.64 lbs. |
| Total of Dimensional Weight | 273.64 lbs. |
Cooktop Details
| Cooktop Control Knob Color | White |
| Cooktop Control Knob Type | Weighted |
| Cooktop Control Location | Backguard |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Cooktop Surface Color | Black |
| Cooktop Surface Material | Ceramic Glass |
| Griddle Included | N/A |
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
Exterior Details
| Door Type | Glass Window |
| Handle Color | White |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Reach Through Handle |
| Oven Control Location | Backguard |
| Oven Control Type | Electronic Touch |
| Oven Window Size | Extra Large |
Oven Cavity Details
| Automatic Convection Conversion Temperature Adjust | No |
| Broiler Location | Top of Oven |
| Convection Element Type | Fan |
| Convection Functions | Bake |
| Door Removable | Yes |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Interior Color | Grey |
| Number of Oven Lights | 1 |
| Number of Oven Racks | 3 |
| Number of Rack Guides | 7 |
| Oven Cleaning Type | AquaLift® Self Clean |
| Oven Cooking System | Convection |
| Oven Light Switch Location | Oven Control |
| Oven Light Type | Incandescent |
| Oven Rack Type | 2 Standard and 1 Max Capacity |
| Bake Element Power | 3,600 W |
| Broiler Element Power | 3,600 W |
Element/Burner Details
| Center Rear Element-Burner Power | 100W |
| Center Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Center Rear Element-Burner Type | Warming |
| Cooktop Element Style | Radiant |
| Left Front Element-Burner Size | 12in./9in. |
| Left Front Element-Burner Type | Dual |
| Left Rear Element-Burner Power | 1300W/300W |
| Left Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Left Rear Element-Burner Type | Single |
| Number of Cooking Element-Burners | 5 |
| Right Front Element-Burner Size | 9in./6in. |
| Right Front Element-Burner Type | Dual |
| Right Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Right Rear Element-Burner Type | Single |
| Left Front Element-Burner Power | 3,000W |
| Right Front Element-Burner Power | 3,000W |
| Right Rear Element-Burner Power | 1,200W |
Details
| Fuel Type | Electric |
| Oven Automatic Shut-Off | Yes |
| Oven Configuration | Single Oven |
| Oven Selections | Audible Signal, Broil, Cancel/Off, Clock, Control Lock, Convect Modes, Cook Time Indicator, Delay Start, Frozen Bake, Keep Warm Setting, Language Conversion, Start Time, Stop Time, Timer |
| Power On Indicator Light | No |
| Power Outage Compatible | No |
| Range Configuration | Freestanding |
| Range Type | Freestanding |
Electrical
| Amps | 40 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | No |
| Volts | 120 |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CUL | No |
| Prop 65 | Standard |
| UL | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 46.5 in. |
| Length | 27.38 in. |
| Weight | 191 lbs. |
| Cutout Height | 36 in |
| Cutout Width | 30 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 25-313/1000 in |
| Depth Excluding Doors | 25-313/1000 in |
| Depth Closed Including Handles | 27-3/8 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 47-7/8 in |
| Gross Weight | 191 lbs |
| Net Weight | 186 lbs |
| Oven Interior Height | 21-3/8 in |
| Oven Interior Depth | 20-3/4 in |
| Oven Interior Width | 24-3/8 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 51.5 in. |
| Shipping Length | 32.38 in. |
| Shipping Weight | 231 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 231 lbs. |
| Source | Calculation |
Other
| Capacity | 6.4 cu. ft. |
| Common Size | 30 in |
Where to Buy Whirlpool Appliances in Georgia.










