30" Free-Standing Standard Clean Gas Range - XGBS400DMWW
30" Free-Standing Standard Clean Gas Range
Model: XGBS400DMWW

30" Free-Standing Standard Clean Gas Range
Model: XGBS400DMWW
Key Features
Standard clean oven
4.8 cu. ft. oven capacity
Sealed cooktop burners
Porcelain upswept cooktop
Heavy steel grates
Two oven racks
One-piece durable handle
Large window
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Standard clean oven
Smooth surface and rounded corners make clean-up quick and easy
4.8 cu. ft. oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Sealed cooktop burners
Contains spills and make cleaning quick and easy
Porcelain upswept cooktop
Raised edges contain spills, while the surface is easy to wipe clean
Heavy steel grates
High-grade steel grates offer dependable, long-lasting performance
Two oven racks
Feature a durable construction to help accommodate any size or type of cookware
One-piece durable handle
Strong and long-lasting
Large window
Easily look inside to monitor food as it's cooking
Broiler drawer with broiler pan and grid
Achieve perfectly browned results and use as a storage drawer
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 28.75 in |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 46.875 in |
| Net Weight | 150 lb |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 +/- 1/4 |
| Depth with Door Open | 46.375 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 18-1/2 x 19 |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 170 lb |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 18-1/2 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 150 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 51.88 in. |
| Shipping Length | 33.75 in. |
| Shipping Weight | 170 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 170 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 4.8 cu ft |
FEATURES
| Burner - Right Front | 12,500 BTU |
| Burner - Left Rear | 9,500 BTU |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Slide - Out Broiler Drawer | Drop Down Door |
| Burner - Right Rear | 5,000 BTU Precise Simmer |
| Valves (Degree of Turn) | 140 |
| Oven Interior | 1 Incandescent Light |
| Oven Rack Features | 2 Flat Nickel Racks |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Optional Accessory |
| Cooking Technology | Traditional |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Configuration | Range with Broiler Drawer |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| One-Piece Drip Pans | Optional Accessory |
| Burner - Left Front | 9,500 BTU |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Steel |
| Ignition System | Electronic |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Control Location | Front |
APPEARANCE
| Control Knobs | White |
| Handle Color | White |
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Frameless Oven Door(s) | White Glass |
| Color Appearance | White |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (2) 9.5; (1) 12.0; (1) 5.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 18.0 Bake / 18.0 Broiler |
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 12.5; (2) 9.5, (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V ; 60Hz ; 15A |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 Bake / 16.0 Broiler |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Crosley Appliances in Georgia.










