6.4 Cu. Ft. Slide-In Electric Range with True Convection - WEE745H0FE
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
6.4 Cu. Ft. Slide-In Electric Range with True Convection
Model: WEE745H0FE











+1more
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
6.4 Cu. Ft. Slide-In Electric Range with True Convection
Model: WEE745H0FE
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Specifications
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Exterior Details
| Door Type | Metal & Glass |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Towel Bar |
| Knob Color | Color Coordinated/Black on Stainless |
| Knob Type | Dishwasher-Safe Weighted |
| Oven Window Size | Extra Large |
Cooktop Details
| Cooktop Surface Color | Black |
| Cooktop Surface Material | Ceramic Glass |
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
Oven Cavity Details
| Automatic Convection Conversion Temperature Adjust | Yes |
| Bake Element Power | 3, 600 W |
| Broiler Element Power | 4, 000 W |
| Broiler Location | Top of Oven |
| Convection Element Type | Fan |
| Convection Functions | Bake, Broil, Roast |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Interior Color | Grey |
| Number of Oven Lights | 1 |
| Number of Oven Racks | 3 |
| Number of Rack Guides | 7 |
| Oven Cleaning Type | AquaLift® Self Clean |
| Oven Cooking System | Convection |
| Oven Light Type | Incandescent |
| Oven Rack Type | 2 Standard and 1 Max Capacity |
Controls
| Display Color | Blue |
| Electronic Display Type | VFD |
Element/Burner Details
| Center Rear Element-Burner Power | 100W |
| Center Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Center Rear Element-Burner Type | Warming |
| Cooktop Element Style | Radiant |
| Left Front Element-Burner Power | 3, 000W |
| Left Front Element-Burner Size | 12in./9in./6in. |
| Left Front Element-Burner Type | Triple |
| Left Rear Element-Burner Power | 300W/1300W |
| Left Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Left Rear Element-Burner Type | Radiant Melt |
| Number of Cooking Element-Burners | 5 |
| Right Front Element-Burner Power | 3, 000W |
| Right Front Element-Burner Size | 9in./6in. |
| Right Front Element-Burner Type | Dual |
| Right Rear Element-Burner Power | 1, 200W |
| Right Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Right Rear Element-Burner Type | Radiant |
Details
| Fuel Type | Electric |
| Oven Automatic Shut-Off | No |
| Oven Configuration | Single Oven |
| Oven Selections | Control Lock, Convect Modes, Cook Time Indicator, Delay Start, Frozen Bake, Keep Warm Setting, Rapid Preheat, Sabbath Mode, Settings |
| Power On Indicator Light | Yes |
| Range Configuration | Slide-In |
| Range Type | Slide-in |
Refinements
| Features | ADA Compliant, FlexHeat™ Dual Element, FlexHeat™ Triple Radiant Element, Frozen Bake™ Technology, Sabbath Mode/Star-K Certification, Self-Cleaning, Whirlpool Handle, Bladed Knob |
Electrical
| Amps | 40 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | No |
| Volts | 240 |
Features
| Range Features | ADA Compliant, Bladed Knob, FlexHeat™ Dual Element, FlexHeat™ Triple Radiant Element, Frozen Bake™ Technology, Sabbath Mode/Star-K Certification, Self-Cleaning, Whirlpool Handle |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 36 in. |
| Length | - |
| Weight | 197 lbs. |
| Depth Closed Including Handles | 28-7/8 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 48-3/4 in |
| Gross Weight | 197 lbs |
| Net Weight | 192 lbs |
| Oven Interior Depth | 20-5/8 in |
| Oven Interior Height | 22-1/8 in |
| Oven Interior Width | 24-1/8 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 41 in. |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 237 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 237 lbs. |
| Source | Calculation |
Other
| Capacity | 6.4 cu. ft. |
| Common Size | 30 in |
Where to Buy Whirlpool Appliances in Georgia.










