$1,274.99
46 In. Remote Blower Ducted Range Hood Insert In Stainless Steel - 721RD46
$1,274.99
Key Features
Lifetime Motor Warranty
Dishwasher Safe Baffle Filters
Built-in Led Lighting
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Lifetime Motor Warranty
Enjoy the high performance of your ZLINE range hood motor for years to come with an industry-first lifetime motor warranty
Dishwasher Safe Baffle Filters
Reduce cleaning time with durable stainless steel baffle filters that are dishwasher safe
Built-in Led Lighting
Easily illuminate your cooking space with bright built-in LED lights
Specifications
Warranty
| Parts | 3 Year |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 51 Inch |
| Shipping Height | 19.2 Inch |
| Shipping Length | 26 Inch |
| Shipping Weight | 100 lbs |
| Total of Shipping Weight | 100 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 46 Inch |
| Height | 14.2 Inch |
| Depth | 21 Inch |
| Weight | 60 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 7.94 ft³ |
| Dimensional Weight | 98.68 Ibs |
| Total of Cubes | 7.94 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 98.68 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | in. W x 21 in. D x 14.2 in. H |
| Product Depth (in.): | 21.0 |
| Product Width (in.): | 46 |
| Product Height (in.): | 14.2 |
Details
| Appliance Category: | Insert Range Hood |
| Color/ Finish Family: | Brushed 430 Stainless Steel |
| Airflow (Q/L/M/H): | 280/420/560/700 |
| Motor: | High Performance 700 CFM/4-Speed Motor |
| Filters: | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher-safe) |
| Mount Type: | Insert |
| Number of Lights: | 4 |
| Number of Speeds: | 4 |
| Control Type: | Speed/Timer Panel with LCD (3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Button Panel: | Push Button Control Panel (4-Speed Fan Control/Lights/3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Product Weight (lb.): | 60 |
| Decibels: | 30/41/49/52 |
| Duct Size: | 8 |
| Voltage: | 110 |
| Amps: | 5 |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty: | 3 year parts, life-time motor warranty |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Georgia.


















