GE Artistry Series Dishwasher with Top Controls - ADT521PGJWS
GE Artistry Series Dishwasher with Top Controls
Model: ADT521PGJWS




















GE Artistry Series Dishwasher with Top Controls
Model: ADT521PGJWS
Key Features
Piranha hard food disposer with removable filter
Sanitize option (NSF Certified)
Steam PreWash
54 dBA with status light on door
SpaceMaker silverware basket
Pearlescent dark gray racks with ball tip tines
2/4/8-hour Delay Start
Dedicated Silverware Jets
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Piranha hard food disposer with removable filter
To ensure consistently clean items, this stainless steel blade rotates to pulverize food particles and helps to prevent large particles from clogging the wash arms
Sanitize option (NSF Certified)
High-temperature rinse sanitizes and reduces by 99.999% the bacteria found on dishes
Steam PreWash
Loosens tough soils before any cycle virtually eliminating the need for soaking or pre-rinsing dishes
54 dBA with status light on door
A dishwasher this quiet has a multi-colored status light to let you know it is running
SpaceMaker silverware basket
Enjoy table-ready silverware and loading flexibility with this unique basket that can be placed on the rack or onto the door
Pearlescent dark gray racks with ball tip tines
Offer durability and secure dishes
2/4/8-hour Delay Start
Wash dishes at your convenience
Dedicated Silverware Jets
Highly pressurized spray jets target the silverware area for improved cleaning
Cabinet depth installation
Enjoy an attractive, flush appearance that complements your kitchen and blends in with cabinetry
Clean design inner door
The clean, attractive appearance features no visible hardware, so itās also easy to maintain
Built-up floor capable
Installation over built-up floors is simple with the ability to adjust the dishwasher height
Auto sense cycle
Automatically adjusts to soil level to maximize energy savings and ensure clean dishes
American gray plastic interior
Heavy-duty material is designed for years of dependability and has an attractive finish
4-pass wash and dry element
Items come out consistently clean and dry with the help of this element, which evenly heats water for washing and air for drying
Chrome accents on control panel
Enjoy a touch of modern style with this chrome accent on the control panel
Piranha⢠hard food disposer with removable filter
To ensure consistently clean items, this stainless steel blade rotates to pulverize food particles and helps to prevent large particles from clogging the wash arms
SpaceMakerĀ® silverware basket
Enjoy table-ready silverware and loading flexibility with this unique basket that can be placed on the rack or onto the door
Certifications
CEE Tier I
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
NSF Certified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 24 in |
| Overall Height | 34 in |
| Height w/ Legs Retracted - Minimum Height | 33.375 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 64 lb |
| Approximate Shipping Weight | 81 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 34.625 in |
| Overall Width | 23 3/4 in |
FEATURES
| Wash System | 500 Series |
| Sensor | Clean Sensor |
| Lower Rack | Ball-Tip Tines |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 15 |
| Tub Liner | Plastic |
| Dishwasher Options | Wash Zone Upper Only |
| Latch | Pull with Handle |
| Number of Options | 8 |
| Style | Built-In |
| Water Filtration System | 100% Filtration with Piranha Hard Food Disposer and Removable Filter |
| Rack Features | SpaceMaker Silverware Basket in door with cell covers |
| Door Liner | Clean Design with Plastic |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Rack Color | Pearlescent Dark Gray |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Control Type | Top Controls |
| Racking System | Towerless |
| Dishwasher Drying Features | Heated Dry - On/Off |
| Wash Arms | Upper |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer with removable filter |
| Exterior Style | Traditional |
| Upper Rack | Removable |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Number of Cycles | 4 |
| Tub and Door Liner | American Gray Plastic Tub Interior |
| Showroom Power Mode | Yes |
| Control Type | Electronic Tactile Buttons |
| Control Type | 7 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 3 Digit Display Cycle Countdown with Bi-Color LED Status Light on door |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Light, 1 "Sanitized" Light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Cycles | AutoSense |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Options | Child Lock |
| Dishwasher Options | Delay Start 1-12 Hr. |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Dishwasher Options | Wash TempBoost |
| Dishwasher Options | Sani (Certified to NSF Standard 184) |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Dishwasher Options | Start/Reset |
| Dishwasher Options | Wash Zone Lower Only |
| Rack Features | 2 Utility Shelves with Stem Safe - Upper |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Rack Features | Small Items Basket |
| Racking System | Pearlescent Dark Gray |
| Upper Rack | Ball-Tip Tines |
| Wash Arms | 3 Wash Levels |
| Wash Arms | Lower |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Drain Pump |
| Wash System Features | Automatic HotStart |
APPEARANCE
| Handle | Rounded Handle - Stainless Steel |
| Installation | Side or Top Mount Install Brackets Included |
| Handle Color | Stainless Steel w/Chrome |
| Door Style | Long Door with Top Controls |
| Door Appearance | Contour door |
| Color Appearance | White |
| Control Panel Color | White |
| Handle Design | D-shaped |
| Installation | Built-Up Floor Capable |
| Installation | Flush Cabinet Installation |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | 54 dBA |
| Outer Wrap | Insulation Blanket |
| Motor Type | Single Speed |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Door Insulation | Insulation |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 415/800 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 7.1A |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 64 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 104 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 104 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
| Total of Cubes | 11.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











