Stainless Steel Interior Dishwasher with Hidden Controls - DDT575SGFBB
Stainless Steel Interior Dishwasher with Hidden Controls
Model: DDT575SGFBB
















Stainless Steel Interior Dishwasher with Hidden Controls
Model: DDT575SGFBB
Key Features
Full stainless steel interior
GEās most advanced wash system
Easy Access Silverware Baskets
Easy touch adjustable upper rack with 2 Stem Safe shelves
Full extension smooth glide upper rack
48 dBA with status light on door
Hidden vent with fan assist dry
3-digit countdown display with 1-12-hour Delay Start
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Full stainless steel interior
Enjoy an attractive appearance and long-lasting durability
GEās most advanced wash system
Consistently clean and dry dishes are ensured with GEās most advanced wash system, featuring 65% more wash power.* *Wash power delivered to each rack. Compared to previous GE models
Easy Access Silverware Baskets
To help make loading silverware and small items easy, two baskets offer plenty of space, while Dedicated Silverware Jets ensure table-ready results
Easy touch adjustable upper rack with 2 Stem Safe shelves
Quickly adjust the upper rack 2 inches up or down to accommodate tall glassware and 10 ½" plates with plenty of room in the bottom rack for large platters and cookie sheets
Full extension smooth glide upper rack
Loading and unloading is smooth and simple with a durable rack that fully extends on ball bearings
48 dBA with status light on door
A dishwasher this quiet has a status light to let you know it is running
Hidden vent with fan assist dry
A fan blows air throughout the interior to quickly and efficiently dry dishes
3-digit countdown display with 1-12-hour Delay Start
Wash dishes at your convenience
Wash zones
Wash a true half-load in either the upper or lower rack without sacrificing options and cycles available on a full wash
Wash Your Way customizable rack
Easy loading and unloading is assured with the ability to configure the lower wash basket tines based on your kitchen layout
Pearlescent dark gray racks with ball tip tines
Offer durability and secure dishes
Floor Protect
Uncommon leaks can be easily detected and contained
Steam PreWash
Loosens tough soils before any cycle virtually eliminating the need for soaking or pre-rinsing dishes
Sanitize option (NSF Certified)
High-temperature rinse sanitizes and reduces by 99.999% the bacteria found on dishes
Piranha⢠hard food disposer with removable filter
To ensure consistently clean items, this stainless steel blade rotates to pulverize food particles and helps to prevent large particles from clogging the wash arms
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
NSF Certified
Specifications
FEATURES
| Tub and Door Liner | Stainless Steel |
| Number of Options | 9 |
| Wash Arms | 3 Pressurized Wash Arms |
| Wash Arms | Lower |
| Wash Arms | Middle |
| Wash Arms | Upper |
| Sensor | Clean Sensor |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Dedicated Silverware Jets |
| Wash System Features | Drain Pump |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer with removable filter |
| Wash System Features | Three Pressurized Wash Arms |
| Latch | Pull with Handle |
| Upper Rack | 2 Stem Safe Shelves |
| Upper Rack | Ball-Tip Tines |
| Upper Rack | Premium Height Adjustable |
| Dispenser | Electronic Low Rinse Aid Sensor |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Tub Type | Tall Tub |
| Dishwasher Cycles | AutoSense |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Lower Rack | Ball-Tip Tines |
| Lower Rack | Easy Access Silverware Basket |
| Lower Rack | Wash Your Way Customizable Rack |
| Water Filtration System | 100% Filtration with Piranha Hard Food Disposer and Removable Filter |
| Dishwasher Drying Features | 4-Pass Multi-Wattage Wash & Dry Element |
| Dishwasher Drying Features | Heated Dry - On/Off |
| Dishwasher Drying Features | Rinse Aid Indicator Light |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | 3 Digit Countdown Display with 1 "Clean" light / 1 "Sanitized" light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Control Features | 3 Digit Display Cycle Countdown |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Wash System | 500 Series |
| Number of Cycles | 4 |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Control Type | Electronic Tactile Buttons |
| Control Type | Top Controls |
| Showroom Power Mode | Yes |
| Dishwasher Options | Child Lock |
| Dishwasher Options | Delay Start 1-12 Hr. |
| Dishwasher Options | Heated Dry |
| Dishwasher Options | Sani (Certified to NSF Standard 184) |
| Dishwasher Options | Start/Reset |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Dishwasher Options | Wash TempBoost |
| Dishwasher Options | Wash Zone Lower Only |
| Dishwasher Options | Wash Zone Upper Only |
| Rack Color | Pearlescent Dark Gray |
| Floor Protection | Floor Protect |
| Rack Features | 2 Utility Shelves with Stem Safe - Upper |
| Rack Features | Adjustable Upper Rack |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Rack Features | Upper and Lower Rack Easy Access Silverware Baskets |
| Rack Features | Wash Your Way Customizable Rack |
| Exterior Style | Traditional |
| Number of Place Settings | 16 |
APPEARANCE
| Handle | Rounded Handle - Color Matched |
| Color Appearance | Black |
| Door Style | Long Door with Top Controls |
| Handle Design | Designer Style |
| Installation | Built-Up Floor Capable |
| Installation | Flush Cabinet Installation |
| Installation | Side Installation or Top Installation Included |
| Door Appearance | Full-length door |
| Handle Color | Color-Matched |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Motor Type | Single Speed |
| Quiet Package | 48 dBA |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 415/800 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 7.1A |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 102 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 142 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 142 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
| Total of Cubes | 11.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 115 lb |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 102 lb |
| Overall Depth | 24 in |
| Overall Height | 34 in |
| Overall Width | 23 3/4 in |
| Height w/ Legs Retracted - Minimum Height | 33.375 in |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 34.625 in |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










