24" Built-In Dishwasher with Dual OrbitClean® Wash System - FGIP2468UF
24" Built-In Dishwasher with Dual OrbitClean® Wash System
Model: FGIP2468UF














24" Built-In Dishwasher with Dual OrbitClean® Wash System
Model: FGIP2468UF
Key Features
Ultimate Clean with Dual OrbitClean®
Excellent Drying Performance
Cleans Dishes of All Sizes
Time Saving 34-Minute Quick Wash
Automatically Adjusts Cycles Taking The Guess Work Out Of Cleaning
National Sanitation Foundation® Certified
Cleans 14 Place Settings
Multiple Cleaning Cycle Options
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Ultimate Clean with Dual OrbitClean®
The Dual OrbitClean® Wash System removes tough, dried and baked on food better than any other dishwasher.
Excellent Drying Performance
No dishwasher dries better and in less time than MaxBoost™ Dry.
Cleans Dishes of All Sizes
SpaceWise® Adjustable Rack allows you to adjust your top rack with ease. Quickly raise and lower your rack to fit dishes and kitchen tools of all shapes and sizes.
Time Saving 34-Minute Quick Wash
Saves you time - cleans dishes in 34-minutes.
Automatically Adjusts Cycles Taking The Guess Work Out Of Cleaning
DishSense™ Technology Automatically adjusts the wash cycle based on how much cleaning your dishes need for an effective clean.
National Sanitation Foundation® Certified
Sanitize cycle removes 99.9% of common household bacteria.
Cleans 14 Place Settings
Clean up to 14 place settings in one cycle.
Multiple Cleaning Cycle Options
Features easy-to-use cleaning cycle options including Rinse Only, Heavy Clean and Upper Rack (feature varies by model).
Energy Saver Plus Cycle
Eco-friendly cycle uses less energy without compromising cleaning performance.
ENERGY STAR® Certified
Maximize your energy and dollar savings with ENERGY STAR® Certified Appliances.
Quiet Operation Won't Run You Out Of The Room
So quiet you can run your dishwasher while you're in the same room - runs at only 49 dBAs.
Adjustable Washing Pressure
AquaSurge™ Technology allows you to adjust washing pressure based on your needs.
Smudge-Proof® Stainless Steel
Resists fingerprints and cleans easily.
Time Saving 24-Hour Delay Start
Set your dishwasher in advance to run on your schedule. It can be set to run 1 - 24 hours in advance.
Stay-Put Door Allows For Easier Loading
The door stays put at whatever angle you open it for easy loading and unloading.
Stainless Steel Filtration System
Self-cleaning filter eliminates food particles, keeping dishes clean.
Certifications
UL Listed
NSF Certified
CEE Tier
ENERGY STAR Certified
Specifications
Other
| Sound Level | 49 dBA |
| Annual Energy | 268 kWh |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
Controls
| Control Lock | Yes |
| Delay Start Hours | 1-24 Hours |
| Digital Display | Yes |
Certifications and Approvals
| CEE Tier | Tier 1 |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| NSF Certified | Yes |
| UL Listed | Yes |
Dishwasher
| Automatic Temperature Control | Yes |
| Filter Material | Stainless Steel |
| Filter Trap | Removable |
| Filtered Water | 100 % |
| Hard Food Disposer or Filtration | Yes |
| Motor Speeds | Multi-Speed |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Rinse Aid Dispenser | Yes |
| Smart Soil Sensor | Yes |
| Lower Spray Arm | Dual Orbit |
| Middle Spray Arm | Dual Orbit |
| Upper Spray Arm | Spray Arm |
| Tub Design | Tall Tub |
| Tub Material | Plastic |
| Wash Levels | 5 |
| Wash System | Direct Feed |
| Water Pressure | 120 psi |
| Water Usage | 8.5 Gallons |
Dishwasher Cycles
| China Crystal | Yes |
| Energy Saver | Yes |
| Favorite | Yes |
| Heavy | Yes |
| Normal | Yes |
| Number of Cycles | 8 |
| Quick | Yes |
| Rinse Only | Yes |
| Upper Rack | Yes |
Dishwasher Options
| Drying System | MaxBoost |
| Heated Dry | Yes |
| High Temperature | Yes |
Lower Rack
| Maximum Height Clearance | 13" |
| Minimum Height Clearance | 11" |
| Number of Silverware Basket | 1 |
Upper Rack
| Cup Shelf | Yes |
| Fold-Down | Yes |
| Maximum Height Clearance | 8" |
| Minimum Height Clearance | 7 3/8" |
Electrical Specifications
| Voltage Rating | 120 V |
Exterior
| Door Latch | Pull |
| Door Type | StayPut |
| Exterior Finish | Smudge-Proof® Stainless Steel |
Installation
| Number of Leveling Legs | 4 |
| Water Inlet Location | Left Bottom Front |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 33 in. |
| Length | 25 in. |
| Weight | 78.85 lbs. |
| Minimum Height | 33 1/2" |
| Depth With Door Open | 49 1/4" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 38 in. |
| Shipping Length | 30 in. |
| Shipping Weight | 118.85 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 118.85 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.46 ft³ |
| Dimensional Weight | 142.45 lbs. |
| Total of Cubes | 11.46 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 142.45 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Gallery Appliances in Georgia.











