Dishwasher with Front Controls - GDF510PGDWW
Key Features
GEās most advanced wash system
Piranha⢠hard food disposer with removable filter
3 pressurized, full-coverage wash arms
Dedicated Silverware Jets
SpaceMakerĀ® silverware basket
Cabinet depth installation
Clean design inner door
Built-up floor capable
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
GEās most advanced wash system
Consistently clean and dry dishes are ensured with GEās most advanced wash system, featuring 65% more wash power.* *Wash power delivered to each rack. Compared to previous GE models
Piranha⢠hard food disposer with removable filter
To ensure consistently clean items, this stainless steel blade rotates to pulverize food particles and helps to prevent large particles from clogging the wash arms
3 pressurized, full-coverage wash arms
Expect exceptionally clean and table-ready dishes with powerful wash arms that deliver 65% more wash power to the top and bottom racks compared to previous GE models* (*Delivered separately to the upper and lower racks)
Dedicated Silverware Jets
Get table-ready silverware thanks to powerful jets that focus on silverware baskets in multiple locations
SpaceMakerĀ® silverware basket
Enjoy table-ready silverware and loading flexibility with this unique basket that can be placed on the rack or onto the door
Cabinet depth installation
Achieving an attractive, flush appearance that complements and blends in with cabinetry is possible with a unique design that doesn't reduce rack capacity
Clean design inner door
The clean, attractive appearance features no visible hardware, so itās also easy to maintain
Built-up floor capable
Installation over built-up floors is simple with the ability to adjust the dishwasher height
55 dBA with status light on door
A dishwasher this quiet has a status light to let you know it is running
American gray plastic interior
Heavy-duty material is designed for years of dependability and has an attractive finish
4-pass wash and dry element
Items come out consistently clean and dry with the help of this element, which evenly heats water for washing and air for drying
Quick connect power cord option
Completing an outlet installation is incredibly quick with an easy-to-connect cord (sold separately)
Top or side mount installation brackets
Enjoy flexible installation options with brackets that can be used to mount the dishwasher under the countertop or to the cabinets on the side
Two-pump system
One efficient pump for washing/rinsing and one powerful low-energy pump to remove soils provide excellent wash performance with reduced sound
Audible end-of-cycle signal
The dishwasher makes a sound to tell you when the load is complete and dishes are ready to unload
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
NSF Certified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 24 in |
| Overall Height | 34 in |
| Height w/ Legs Retracted - Minimum Height | 33.375 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 59 lb |
| Approximate Shipping Weight | 75 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 34.625 in |
| Overall Width | 23 3/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 59 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 99 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 99 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
| Total of Cubes | 11.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
FEATURES
| Wash System | 500 Series |
| Sensor | Temperature |
| Lower Rack | SpaceMaker Silverware Basket |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 14 |
| Tub Liner | Plastic |
| Latch | Center Pull |
| Number of Options | 3 |
| Style | Built-In |
| Water Filtration System | 100% Filtration with Piranha Hard Food Disposer and Removable Filter |
| Rack Features | Silverware Basket w/ Cell Covers |
| Door Liner | Clean Design with Plastic |
| Rack Color | Pearlescent Dark Gray |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Control Type | Front Controls |
| Racking System | Towerless |
| Dishwasher Drying Features | Heated Dry - On/Off |
| Exterior Style | Traditional |
| Upper Rack | Ball-Tip Tines |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Number of Cycles | 4 |
| Tub and Door Liner | American Gray Plastic Tub Interior |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Options | Heated Dry |
| Wash Arms | Lower |
| Wash System Features | Dedicated Silverware Jets |
| Dishwasher Options | Wash TempBoost |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only |
| Wash Arms | Upper |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer with removable filter |
| Control Type | Electronic Tactile Buttons |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Cycle Progress Indicator |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Drying Features | 4-Pass Multi-Wattage Wash & Dry Element |
| Dishwasher Options | Child Lock |
| Dishwasher Options | Start/Reset |
| Lower Rack | Ball-Tip Tines |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Racking System | Pearlescent Dark Gray |
| Wash Arms | 3 Pressurized Wash Arms |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Drain Pump |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Insulation |
| Quiet Package | 55 dBA |
| Motor Type | Single Speed |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
POWER / RATINGS
| Energy Consumption (kWh/year) | 275 |
| Calrod Heater Watts | 415/800 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 7.1A |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
APPEARANCE
| Handle Color | White |
| Door Style | Long Door |
| Door Appearance | Contour door |
| Color Appearance | White |
| Control Panel Color | White |
| Handle Design | Recessed |
| Installation | Flush Cabinet Installation |
| Installation | Side or Top Mount Install Brackets Included |
| Installation | Built-Up Floor Capable |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.






































