Dishwasher with Front Controls and Power Cord - GDF511PGMBB
Dishwasher with Front Controls and Power Cord
Model: GDF511PGMBB



















Product Video

Dishwasher with Front Controls and Power Cord
Model: GDF511PGMBB
Key Features
Dry Boost™
1 Hr Wash
Dedicated Silverware Jets
Piranha Hard Food Disposer
Automatic Hot Start
Cabinet Depth Flush Install
Built Up Floor Capable
Heavy Wash
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Dry Boost™
Gets hard-to-dry items up to 3 times drier than heated dry cycles *Compared to heated dry option
1 Hr Wash
Enjoy a quality clean when you’re short on time
Dedicated Silverware Jets
Get table-ready silverware thanks to powerful jets on the spray arm that focus on silverware baskets
Piranha Hard Food Disposer
To ensure consistently clean items, this stainless steel blade rotates to pulverize food particles and helps to prevent large particles from clogging the wash arms
Automatic Hot Start
Provides optimal water temperature for dependable performance
Cabinet Depth Flush Install
Achieving an attractive, flush appearance that complements and blends in with cabinetry is possible with a unique design that doesn't reduce rack capacity
Built Up Floor Capable
Installation over built-up floors is simple with the ability to adjust the dishwasher height to 33-3/8" - 34-5/8"
Heavy Wash
Great for heavily soiled dishes and cookware
Quiet Package
59 dBA
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 24 in |
| Overall Width | 23.75 in |
| Overall Height | 34 in |
| Height w/ Legs Retracted - Minimum Height | 33.375 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 60 lb |
| Approximate Shipping Weight | 76 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 34.625 in |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 60 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 100 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 100 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
| Total of Cubes | 11.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
FEATURES
| Wash System | 500 Series |
| Lower Rack | Ball-Tip Tines |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 14 |
| Tub Liner | Plastic |
| Latch | Center Pull |
| Number of Options | 5 |
| Style | Built-In Front Control |
| Water Filtration System | 100% Filtration with Piranha Hard Food Disposer and Removable Filter |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Door Liner | Clean Design with Plastic |
| Rack Color | Silver |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| WiFi Connect | Optional (Requires part no. PBX23W00Y1) |
| Racking System | Towerless |
| Dishwasher Drying Features | Heated Dry - On/Off |
| Wash Arms | Middle |
| Exterior Style | Traditional |
| Upper Rack | Removable |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Number of Cycles | 4 |
| Tub and Door Liner | Gray Plastic |
| Showroom Power Mode | Yes |
| Connected Capabilities | Amazon Dash Replenishment |
| Control Type | Electronic Tactile Buttons |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Options | Dry Boost™ |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
FILTER
| App Filter - Cabinet Width | Dish Traditional 24 in. |
| App Filter - Stainless Steel Interior | No |
| App Filter - Product Type | Dish Built-In Front Control |
| App Filter - WiFi Connect | Optional |
| App Filter - Food Disposer | Yes |
| App Filter - Bottle Wash | No |
POWER / RATINGS
| Power Connection | Power Cord - Included |
| Calrod Heater Watts | 800/500 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 7.1A |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Insulation |
| Quiet Package | 59 dBA |
| Motor Type | Single Speed |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
APPEARANCE
| Handle Color | Color-Matched |
| Door Style | Long Door |
| Door Appearance | Contour door |
| Color Appearance | Black |
| Control Panel Color | Black |
| Handle Design | Recessed |
| Installation | Flush Cabinet Installation |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











