Stainless Steel Interior Dishwasher with Front Controls - GDF570SGJWW
Stainless Steel Interior Dishwasher with Front Controls
Model: GDF570SGJWW

















Stainless Steel Interior Dishwasher with Front Controls
Model: GDF570SGJWW
Key Features
Piranha⢠hard food disposer with removable filter
3-piece silverware basket
Steam PreWash
Auto sense cycle
Sanitize option (NSF Certified)
Clean design inner door
48 dBA
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Piranha⢠hard food disposer with removable filter
To ensure consistently clean items, this stainless steel blade rotates to pulverize food particles and helps to prevent large particles from clogging the wash arms
3-piece silverware basket
Table-ready silverware is assured with a three-piece basket that can divide and separate for convenient placement
Steam PreWash
Loosens tough soils before any cycle, virtually eliminating the need for soaking or pre-rinsing dishes
Auto sense cycle
Automatically adjusts to soil level to maximize energy savings and ensure clean dishes
Sanitize option (NSF Certified)
High-temperature rinse sanitizes and reduces by 99.999% the bacteria found on dishes
Clean design inner door
The clean, attractive appearance features no visible hardware, so itās also easy to maintain
48 dBA
Motor runs quietly to keep kitchen peaceful
Certifications
CEE Tier I
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
NSF Certified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Depth | 24 in |
| Height w/ Legs Retracted - Minimum Height | 33.375 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 99 lb |
| Approximate Shipping Weight | 112 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 34.625 in |
| Overall Width | 23 3/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 99 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 139 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 139 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
| Total of Cubes | 11.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
FEATURES
| Wash System | 500 Series |
| Sensor | Clean Sensor |
| Lower Rack | Ball-Tip Tines |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 16 |
| Latch | Center Pull |
| Number of Options | 7 |
| Style | Built-In |
| Water Filtration System | 100% Filtration with Piranha Hard Food Disposer and Removable Filter |
| Racking Material | Nylon |
| Rack Color | Black Pearl |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Control Type | Front Controls |
| Dishwasher Drying Features | Heated Dry - On/Off |
| Exterior Style | Traditional |
| Number of Cycles | 4 |
| Tub and Door Liner | Stainless Steel |
| Showroom Power Mode | Yes |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Options | Delay Start 2/4/8 Hr. |
| Rack Features | 3-Piece Silverware Basket with Cell Covers |
| Upper Rack | Ball-Tip Tines |
| Wash Arms | Lower |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Dishwasher Options | Wash TempBoost |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Wash Arms | Upper |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer with removable filter |
| Upper Rack | Removable |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Control Type | Electronic Tactile Buttons |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Light, 1 "Sanitized" Light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Cycles | AutoSense |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Drying Features | 4-Pass Multi-Wattage Wash & Dry Element |
| Dishwasher Options | Child Lock |
| Dishwasher Options | Sani (Certified to NSF Standard 184) |
| Dishwasher Options | Heated Dry |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Dishwasher Options | Start/Reset |
| Rack Features | 2 Utility Shelves with Stem Safe - Upper |
| Rack Features | Adjustable Upper Rack |
| Upper Rack | Height Adjustable |
| Upper Rack | 2 Stem Safe Shelves |
| Wash Arms | 3 Wash Levels |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System | 3-Level |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Drain Pump |
| Wash System Features | Automatic HotStart |
| Wash System Features | Dedicated Silverware Jets |
APPEARANCE
| Handle | Recessed |
| Handle Color | Color-Matched |
| Door Style | Long Door |
| Door Appearance | Full-length door |
| Color Appearance | White |
| Installation | Flush Cabinet Installation |
| Installation | Side Installation or Top Installation Included |
| Installation | Built-Up Floor Capable |
POWER / RATINGS
| Power Connection | Power Cord - Not Included |
| Calrod Heater Watts | 415/800 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 7.2A |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | 48 dBA |
| Outer Wrap | Full-wrap Blanket |
| Motor Type | Single Speed |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Door Insulation | Insulation |
| Outer Wrap | Bitumen |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











