Hybrid Stainless Steel Interior Dishwasher with Front Controls - GDF620HMJES
Hybrid Stainless Steel Interior Dishwasher with Front Controls
Model: GDF620HMJES














Hybrid Stainless Steel Interior Dishwasher with Front Controls
Model: GDF620HMJES
Key Features
Bottle Jets
Steam PreWash
52 dBA with status light on door
Sanitize option (NSF Certified)
3-piece silverware basket
Wash zones
Piranha⢠hard food disposer with removable filter
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Bottle Jets
Clean hard-to-reach areas inside tall items with up to 4 dedicated jets integrated into the upper rack that shower water deep inside for the ultimate clean
Steam PreWash
Loosens tough soils before any cycle, virtually eliminating the need for soaking or pre-rinsing dishes
52 dBA with status light on door
A dishwasher this quiet has a status light to let you know it is running
Sanitize option (NSF Certified)
High-temperature rinse sanitizes and reduces by 99.999% the bacteria found on dishes
3-piece silverware basket
Table-ready silverware is assured with a three-piece basket that can divide and separate for convenient placement
Wash zones
Wash a true half-load in either the upper or lower rack without sacrificing cycles and options available on a full wash
Piranha⢠hard food disposer with removable filter
To ensure consistently clean items, this stainless steel blade rotates to pulverize food particles and helps to prevent large particles from clogging the wash arms
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
NSF Certified
Specifications
FEATURES
| Tub and Door Liner | Hybrid Stainless Steel Interior |
| Number of Options | 10 |
| Wash Arms | 3 Wash Levels |
| Wash Arms | Lower |
| Wash Arms | Middle |
| Wash Arms | Upper |
| Sensor | Clean Sensor |
| Wash System Features | Automatic HotStart |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Bottle Jets (2) |
| Wash System Features | Drain Pump |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer with removable filter |
| Latch | Center Pull |
| Upper Rack | Ball-Tip Tines |
| Upper Rack | Height Adjustable |
| Upper Rack | Removable |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Tub Type | Tall Tub |
| Dishwasher Cycles | AutoSense |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Lower Rack | Ball-Tip Tines |
| Water Filtration System | 100% Filtration with Piranha Hard Food Disposer and Removable Filter |
| Dishwasher Drying Features | Heated Dry - On/Off |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Light, 1 "Sanitized" Light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Control Features | 3 Digit Display Cycle Countdown with Bi-Color LED Status Light on door |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System | 600 Series |
| Number of Cycles | 4 |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Control Type | 8 Touchpads |
| Control Type | Electronic Tactile Buttons |
| Control Type | Front Controls |
| Racking System | Pearlescent Dark Gray |
| Racking System | Towerless |
| Dishwasher Options | Child Lock |
| Dishwasher Options | Delay Start 1-12 Hr. |
| Dishwasher Options | Heated Dry |
| Dishwasher Options | Sani (Certified to NSF Standard 184) |
| Dishwasher Options | Start/Reset |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Dishwasher Options | Wash TempBoost |
| Dishwasher Options | Wash Zone Lower Only |
| Dishwasher Options | Wash Zone Upper Only |
| Tub Liner | Plastic |
| Rack Color | Pearlescent Dark Gray |
| Rack Features | 3-Piece Silverware Basket with Cell Covers |
| Rack Features | Adjustable Upper Rack |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Exterior Style | Traditional |
| Door Liner | Clean Design with Stainless Steel |
| Number of Place Settings | 14 |
APPEARANCE
| Color Appearance | Fingerprint Resistant Slate |
| Door Style | Long Door |
| Handle Design | Recessed |
| Installation | Built-Up Floor Capable |
| Installation | Flush Cabinet Installation |
| Installation | Side or Top Mount Install Brackets Included |
| Control Panel Color | Color Matched |
| Door Appearance | Contour door |
| Handle Color | Color-Matched |
ECONOMICAL / QUIET
| Outer Wrap | Insulation Blanket |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Door Insulation | Insulation |
| Door Insulation | Mastic |
| Motor Type | Single Speed |
| Quiet Package | 52 dBA |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 415/800 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 7.1A |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 65 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 105 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 105 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
| Total of Cubes | 11.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 81 lb |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 65 lb |
| Overall Depth | 24 in |
| Overall Height | 34 in |
| Overall Width | 23 3/4 in |
| Height w/ Legs Retracted - Minimum Height | 33.375 in |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 34.625 in |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










