Front Control with Stainless Steel Interior Dishwasher with Sanitize Cycle & Dry Boost - GDF645SGNWW
Front Control with Stainless Steel Interior Dishwasher with Sanitize Cycle & Dry Boost
Model: GDF645SGNWW




























Product Video

Front Control with Stainless Steel Interior Dishwasher with Sanitize Cycle & Dry Boost
Model: GDF645SGNWW
Key Features
Dry Boost⢠with Fan Assist
4 Bottle Wash Jets
High Wash Performance
Water Leak Sensor
Reliable Performance
Wash Zones
Adjustable Upper Rack
Steam + Sani
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Dry Boost⢠with Fan Assist
Dry Boost with Fan Assist gets hard-to-dry items like plastics up to 3 times drier than heated dry cycles using a fan that pulls moist air out, resulting in table ready dishes
4 Bottle Wash Jets
This dishwasher with bottle jets ensures a deep clean for tall items, narrow glasses, jars and more. In the upper rack, each of the four bottle wash jets direct water and detergent inside to effectively wash hard-to-reach areas
High Wash Performance
Get a complete wash with no pre-rinse, thanks to a variety of wash cycles that provide a powerful clean. No matter how many dishes you load or how dirty they are, rest assured you'll get spotless results every time
Water Leak Sensor
This dishwasher features Active Flood Protect, which prevents potential overflows for greater peace of mind. It works by using a water leak detector to sense when water is too high, pumping it out until a safe level is reached
Reliable Performance
American made, this dishwasher is durable, long-lasting and dependable. Its consistent performance will give you totally clean and dry dishes with every cycle
Wash Zones
Wash a true half load in the upper or lower rack whenever you need to, instead of waiting on a full load. Just choose your wash zone: upper or lower. The feature works in combination with most cycles, saving you time and conserving energy
Adjustable Upper Rack
Enjoy a dishwasher with flexible loading with an adjustable upper rack. Easily move it up or down to fit bottles, large platters and other items as tall as 10.5"
Steam + Sani
Save time with a steam and sanitize option that loosens tough soils before the wash cycle begins, so you get a complete wash with no pre-rinsing or soaking necessary. Plus, a sanitization cycle reduces 99.999% of bacteria on dishes
1-Hour Wash Cycle
This one-hour wash cycle provides a quick, quality clean. Unload spotless plates, glasses, pots and pans without waiting hours for the dishwasher to finish
AutoSense Cycle
This energy efficient dishwasher has an AutoSense Cycle that detects the soil level and amount of dishes, then automatically adjusts wash settings for the ultimate clean
Hard Food Disposer
The Piranha Hard Food Disposer lets you use your dishwasher without pre-rinsing. Its stainless steel impellers rotate at 3,600 RPM to pulverize food particles and an anti-jamming design make sure wash arms stay unclogged
Extra Large Capacity
This extra large capacity dishwasher has enough space for 16 place settings and large dishware, making cleanup easy after large gatherings
48 dBA Dishwasher
This quiet dishwasher offers powerful, reliable performance without making unwanted noise in the kitchen
Optional WiFi
Turn your appliance into a smart dishwasher with a WiFi adapter (sold separately). Simply attach it and start using the SmartHQ app to control and monitor your unit remotely. You can even reorder detergent
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
NSF Certified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 24 in |
| Overall Height | 34 in |
| Height w/ Legs Retracted - Minimum Height | 33.375 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 99 lb |
| Approximate Shipping Weight | 112 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 34.625 in |
| Overall Width | 23 3/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 99 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 139 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 139 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
| Total of Cubes | 11.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
FEATURES
| Wash System | 600 Series |
| Sensor | Clean Sensor |
| Lower Rack | Ball-Tip Tines |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| OU Certified | No |
| Additional Protection | Active Flood Protect |
| Number of Place Settings | 16 |
| Latch | Center Pull |
| Number of Options | 11 |
| Style | Built-In Front Control |
| Water Filtration System | 100% Filtration with Piranha Hard Food Disposer and Removable Filter |
| Racking Material | Nylon |
| Rack Color | Silver |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| WiFi Connect | Optional (Requires part no. PBX23W00Y1) |
| Exterior Style | Traditional |
| Number of Cycles | 5 |
| Tub and Door Liner | Stainless Steel |
| Sabbath Mode | Yes |
| Showroom Power Mode | Yes |
| Control Type | Clean Touch Controls |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Cycles | AutoSense |
| Dishwasher Drying Features | Fan Assist Dry |
| Dishwasher Options | Child Lock |
| Rack Features | 2 Utility Shelves with Stem Safe - Upper |
| Upper Rack | Ball-Tip Tines |
| Wash Arms | Lower |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Dishwasher Options | Wash Zone Upper Only |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Control Type | Front Controls |
| Dishwasher Drying Features | Multi-Wattage Wash & Dry Element |
| Wash Arms | Upper |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer with removable filter |
| Upper Rack | Removable |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Control Type | 8 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 3 Digit Countdown Display with 1 "Clean" light / 1 "Sanitized" light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Cycles | 1 Hour Wash |
| Dishwasher Drying Features | Dry Boost⢠|
| Dishwasher Drying Features | Heated Dry - On/Off |
| Dishwasher Options | Delay Start 1-12 Hr. |
| Dishwasher Options | Wash TempBoost |
| Dishwasher Options | Wash Zone Lower Only |
| Dishwasher Options | Sani (Certified to NSF Standard 184) |
| Dishwasher Options | Heated Dry |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Dishwasher Options | Start/Reset |
| Dishwasher Options | Bottle Jets |
| Dishwasher Options | Dry Boost⢠|
| Dishwasher Options | Sabbath Mode |
| Rack Features | Adjustable Upper Rack |
| Rack Features | 1 Piece Silverware Basket with 3 Cell Covers |
| Upper Rack | Height Adjustable |
| Upper Rack | 2 Stem Safe Shelves |
| Wash Arms | 3 Wash Levels |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System | 3-Level |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Drain Pump |
| Wash System Features | Automatic HotStart |
| Wash System Features | Bottle Jets (4) |
APPEARANCE
| Handle | Recessed |
| Handle Color | White |
| Door Style | Long Door |
| Door Appearance | Full-length door |
| Color Appearance | White |
| Installation | Flush Cabinet Installation |
| Installation | Side Installation or Top Installation Included |
| Installation | Built-Up Floor Capable |
POWER / RATINGS
| Power Connection | Optional cord kit (GPFCORD - WX09X70910, WX09X70911) |
| Calrod Heater Watts | 800/500 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 6.6A |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | 48 dBA |
| Outer Wrap | Full-wrap Blanket |
| Motor Type | Single Speed |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Door Insulation | Insulation |
| Outer Wrap | Bitumen |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










