Top Control with Plastic Interior Dishwasher with Sanitize Cycle & Dry Boost - GDT535PSMSS
Top Control with Plastic Interior Dishwasher with Sanitize Cycle & Dry Boost
Model: GDT535PSMSS




















Product Video

Top Control with Plastic Interior Dishwasher with Sanitize Cycle & Dry Boost
Model: GDT535PSMSS
Key Features
Dry Boost™
Steam + Sani
Piranha Hard Food Disposer
1 Hr Wash
Dedicated Silverware Jets
Sanitize Cycle
Automatic Hot Start
Cabinet Depth Flush Install
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Dry Boost™
Gets hard-to-dry items up to 3 times drier than heated dry cycles *Compared to heated dry option
Steam + Sani
Loosens tough soils before any cycle virtually eliminating the need for soaking or pre-rinsing dishes. Plus a High-temperature rinse sanitizes and reduces 99.999% of bacteria found on dishes
Piranha Hard Food Disposer
To ensure consistently clean items, this stainless steel blade rotates to pulverize food particles and helps to prevent large particles from clogging the wash arms
1 Hr Wash
Enjoy a quality clean when you’re short on time
Dedicated Silverware Jets
Get table-ready silverware thanks to powerful jets on the spray arm that focus on silverware baskets
Sanitize Cycle
High-temperature rinse sanitizes and reduces 99.999% of bacteria found on dishes
Automatic Hot Start
Provides optimal water temperature for dependable performance
Cabinet Depth Flush Install
Achieving an attractive, flush appearance that complements and blends in with cabinetry is possible with a unique design that doesn't reduce rack capacity
Built Up Floor Capable
Installation over built-up floors is simple with the ability to adjust the dishwasher height to 33-3/8" - 34-5/8"
Quiet Package
59 dBA
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 24 in |
| Overall Width | 23.75 in |
| Overall Height | 34 in |
| Height w/ Legs Retracted - Minimum Height | 33.375 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 63 lb |
| Approximate Shipping Weight | 80 lb |
| Overall Depth with Handle | 25.6 in |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 34.625 in |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 63 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 103 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 103 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
| Total of Cubes | 11.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
FEATURES
| Wash System | 500 Series |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| OU Certified | No |
| Number of Place Settings | 14 |
| Tub Liner | Plastic |
| Latch | Pull with Handle |
| Number of Options | 8 |
| Style | Built-In Top Control |
| Water Filtration System | 100% Filtration with Piranha Hard Food Disposer and Removable Filter |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Door Liner | Clean Design with Plastic |
| Rack Color | Silver |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| WiFi Connect | Optional (Requires part no. PBX23W00Y1) |
| Dishwasher Drying Features | Heated Dry - On/Off |
| Exterior Style | Traditional |
| Upper Rack | Removable |
| Number of Cycles | 4 |
| Tub and Door Liner | Gray Plastic |
| Sabbath Mode | Yes |
| Showroom Power Mode | Yes |
| Connected Capabilities | Amazon Dash Replenishment |
| Control Type | Electronic Tactile Buttons |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Options | Delay Start 1-12 Hr. |
| Wash Arms | Lower |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
FILTER
| App Filter - Cabinet Width | Dish Traditional 24 in. |
| App Filter - Stainless Steel Interior | No |
| App Filter - Product Type | Dish Built-In Top Control |
| App Filter - WiFi Connect | Optional |
| App Filter - Food Disposer | Yes |
| App Filter - Bottle Wash | No |
APPEARANCE
| Handle | Rounded Handle |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Door Style | Long Door with Top Controls |
| Door Appearance | Contour door |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Control Panel Color | Color Matched |
| Handle Design | Designer Style |
| Installation | Flush Cabinet Installation |
POWER / RATINGS
| Power Connection | Optional cord kit (GPFCORD - WX09X70910, WX09X70911) |
| Calrod Heater Watts | 800/500 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 7.1A |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | 59 dBA |
| Motor Type | Single Speed |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











