Dishwasher with Hidden Controls - GDT545PGJWW
Key Features
Piranha hard food disposer with removable filter
Steam PreWash
SpaceMaker silverware basket
Dedicated Silverware Jets
51 dBA with status light on door
Adjustable upper rack
Pearlescent dark gray racks with ball tip tines
Cabinet depth installation
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Piranha hard food disposer with removable filter
To ensure consistently clean items, this stainless steel blade rotates to pulverize food particles and helps to prevent large particles from clogging the wash arms
Steam PreWash
Loosens tough soils before any cycle, virtually eliminating the need for soaking or pre-rinsing dishes
SpaceMaker silverware basket
Enjoy table-ready silverware and loading flexibility with this unique basket that can be placed on the rack or onto the door
Dedicated Silverware Jets
Get table-ready silverware thanks to powerful jets that focus on silverware baskets in multiple locations
51 dBA with status light on door
A dishwasher this quiet has a status light to let you know it is running
Adjustable upper rack
Fitting plates up to 10½" and other tall items in the upper rack is possible with an adjustment
Pearlescent dark gray racks with ball tip tines
Offer durability and secure dishes
Cabinet depth installation
Achieving an attractive, flush appearance that complements and blends in with cabinetry is possible with a unique design that doesn't reduce rack capacity
Built-up floor capable
Installation over built-up floors is simple with the ability to adjust the dishwasher height
Sanitize option (NSF Certified)
High-temperature rinse sanitizes and reduces by 99.999% the bacteria found on dishes
Auto sense cycle
Automatically adjusts to soil level to maximize energy savings and ensure clean dishes
American gray plastic interior
Heavy-duty material is designed for years of dependability and has an attractive finish
4-pass wash and dry element
Items come out consistently clean and dry with the help of this element, which evenly heats water for washing and air for drying
2/4/8-hour Delay Start
Wash dishes at your convenience
Wash zones
Wash a true half-load in either the upper or lower rack without sacrificing cycles and options available on a full wash
Piranha⢠hard food disposer with removable filter
To ensure consistently clean items, this stainless steel blade rotates to pulverize food particles and helps to prevent large particles from clogging the wash arms
SpaceMakerĀ® silverware basket
Enjoy table-ready silverware and loading flexibility with this unique basket that can be placed on the rack or onto the door
Certifications
CEE Tier I
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
NSF Certified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 24 in |
| Overall Height | 34 in |
| Height w/ Legs Retracted - Minimum Height | 33.375 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 64 lb |
| Approximate Shipping Weight | 81 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 34.625 in |
| Overall Width | 23 3/4 in |
FEATURES
| Sensor | Clean Sensor |
| Wash System | 500 Series |
| Lower Rack | Ball-Tip Tines |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 16 |
| Tub Liner | Plastic |
| Dishwasher Options | Wash Zone Upper Only |
| Latch | Pull with Handle |
| Number of Options | 8 |
| Style | Built-In |
| Water Filtration System | 100% Filtration with Piranha Hard Food Disposer and Removable Filter |
| Rack Features | Small Items Basket |
| Door Liner | Clean Design with Plastic |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Rack Color | Pearlescent Dark Gray |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Control Type | Top Controls |
| Racking System | Towerless |
| Dishwasher Drying Features | Heated Dry - On/Off |
| Wash Arms | Upper |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer with removable filter |
| Exterior Style | Traditional |
| Upper Rack | Removable |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Number of Cycles | 4 |
| Tub and Door Liner | Gray Plastic |
| Showroom Power Mode | Yes |
| Control Type | Electronic Tactile Buttons |
| Control Type | 7 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 3 Digit Display Cycle Countdown with Bi-Color LED Status Light on door |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Light, 1 "Sanitized" Light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Cycles | AutoSense |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Options | Delay Start 1-12 Hr. |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Dishwasher Options | Child Lock |
| Dishwasher Options | Wash TempBoost |
| Dishwasher Options | Sani (Certified to NSF Standard 184) |
| Dishwasher Options | Heated Dry |
| Dishwasher Options | Start/Reset |
| Dishwasher Options | Wash Zone Lower Only |
| Rack Features | 2 Utility Shelves with Stem Safe - Upper |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Rack Features | Adjustable Upper Rack |
| Rack Features | Silverware Basket in door with cell covers and small items lid |
| Racking System | Pearlescent Dark Gray |
| Upper Rack | Height Adjustable |
| Upper Rack | Ball-Tip Tines |
| Upper Rack | 2 Stem Safe Shelves |
| Wash Arms | 3 Wash Levels |
| Wash Arms | Lower |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Drain Pump |
| Wash System Features | Automatic HotStart |
APPEARANCE
| Handle | Rounded Handle - Color Matched |
| Installation | Side or Top Mount Install Brackets Included |
| Handle Color | Color-Matched |
| Door Style | Long Door with Top Controls |
| Door Appearance | Contour door |
| Color Appearance | White |
| Handle Design | Designer Style |
| Installation | Built-Up Floor Capable |
| Installation | Flush Cabinet Installation |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | 51 dBA |
| Outer Wrap | Insulation Blanket |
| Motor Type | Single Speed |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Door Insulation | Insulation |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 415/800 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 7.1A |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 64 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 104 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 104 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
| Total of Cubes | 11.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.

































