Stainless Steel Interior Dishwasher with Hidden Controls - GDT580SGFBB
Stainless Steel Interior Dishwasher with Hidden Controls
Model: GDT580SGFBB

























Stainless Steel Interior Dishwasher with Hidden Controls
Model: GDT580SGFBB
Key Features
Full stainless steel interior
Easy touch adjustable upper rack with 2 Stem Safe shelves
Full extension smooth glide upper rack
Hidden vent with fan dry
Lower rack adjustable tines
48 dBA with status light on door
3-piece silverware basket with Soft-Touch handle
Piranha⢠hard food disposer with removable filter
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Full stainless steel interior
Enjoy an attractive appearance and long-lasting durability
Easy touch adjustable upper rack with 2 Stem Safe shelves
Quickly adjust the upper rack 2 inches up or down to accommodate tall glassware and 10 ½" plates with plenty of room in the bottom rack for large platters and cookie sheets
Full extension smooth glide upper rack
Loading and unloading is smooth and simple with a durable rack that fully extends on ball bearings
Hidden vent with fan dry
Dishes dry efficiently and quickly with a fan that extracts moisture from the interior
Lower rack adjustable tines
Configure racks to fit your dishes with adjustable loading options including multi-position, fold-down tines
48 dBA with status light on door
A dishwasher this quiet has a status light to let you know it is running
3-piece silverware basket with Soft-Touch handle
Table-ready silverware is assured with a three-piece basket that can divide and separate for convenient placement
Piranha⢠hard food disposer with removable filter
To ensure consistently clean items, this stainless steel blade rotates to pulverize food particles and helps to prevent large particles from clogging the wash arms
Black pearl racks with ball tip tines
Offers durability and secures dishes
Floor Protect
Uncommon leaks can be easily detected and contained
Steam PreWash
Loosens tough soils before any cycle virtually eliminating the need for soaking or pre-rinsing dishes
3-digit countdown display with 1-12-hour Delay Start
Wash dishes at your convenience
Sanitize option (NSF Certified)
High-temperature rinse sanitizes and reduces by 99.999% the bacteria found on dishes
Rinse aid indicator light
Maintain optimal drying results with a light that signals when rinse aid is low
3 pressurized, full-coverage wash arms
Expect exceptionally clean and table-ready dishes with powerful wash arms that deliver 65% more wash power to the top and bottom racks compared to previous GE models* (*Delivered separately to the upper and lower racks)
Certifications
CEE Tier I
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
NSF Certified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Depth | 24 in |
| Height w/ Legs Retracted - Minimum Height | 33.375 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 102 lb |
| Approximate Shipping Weight | 115 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 34.625 in |
| Overall Width | 23 3/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 102 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 142 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 142 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
| Total of Cubes | 11.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
FEATURES
| Wash System | 500 Series |
| Sensor | Clean Sensor |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 16 |
| Water Filtration System | 100% Filtration with Piranha Hard Food Disposer and Removable Filter |
| Latch | Pull with Handle |
| Number of Options | 9 |
| Style | Built-In |
| Floor Protection | Floor Protect |
| Number of Cycles | 4 |
| Tub and Door Liner | Stainless Steel |
| Showroom Power Mode | Yes |
| Rack Color | Black Pearl |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Exterior Style | Traditional |
| Control Type | Top Controls |
| Dishwasher Control Features | 3 Digit Display Cycle Countdown with Bi-Color LED Status Light on door |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Drying Features | Heated Dry - On/Off |
| Dishwasher Options | Delay Start 1-12 Hr. |
| Lower Rack | Ball-Tip Tines |
| Rack Features | 2 Utility Shelves with Stem Safe - Upper |
| Upper Rack | 2 Stem Safe Shelves |
| Wash Arms | Lower |
| Wash System Features | Dedicated Silverware Jets |
| Lower Rack | Wash Your Way Customizable Rack |
| Rack Features | Wash Your Way Customizable Rack |
| Upper Rack | Premium Height Adjustable |
| Dishwasher Options | Wash Zone Upper Only |
| Wash Arms | Upper |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Wash System Features | Three Pressurized Wash Arms |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Drying Features | Rinse Aid Indicator Light |
| Control Type | Electronic Tactile Buttons |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Light, 1 "Sanitized" Light, 1 "Low Rinse Aid" Light |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Cycles | AutoSense |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Drying Features | 4-Pass Multi-Wattage Wash & Dry Element |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Dishwasher Options | Child Lock |
| Dishwasher Options | Wash TempBoost |
| Dishwasher Options | Sani (Certified to NSF Standard 184) |
| Dishwasher Options | Heated Dry |
| Dishwasher Options | Wash Zone Lower Only |
| Dishwasher Options | Start/Reset |
| Lower Rack | Multi-Position Fold Down Tines |
| Lower Rack | 2 Rack handles |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Rack Features | Small Items Basket |
| Rack Features | 2 Fold-Down Tines - Lower |
| Rack Features | Upper and Lower Rack Flex Baskets |
| Rack Features | Adjustable Upper Rack |
| Rack Features | 3 Piece Silverware Basket with Soft Touch Handle |
| Upper Rack | Deep Tiered |
| Upper Rack | Ball-Tip Tines |
| Upper Rack | 1 Rack handle |
| Upper Rack | Easy touch adjustable full-extension |
| Wash Arms | 3 Pressurized Wash Arms |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Drain Pump |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer with removable filter |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 415/800 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 7.1A |
APPEARANCE
| Handle | Rounded Handle - Color Matched |
| Door Appearance | Full-length door |
| Handle Color | Color-Matched |
| Door Style | Long Door with Top Controls |
| Color Appearance | Black |
| Handle Design | Designer Style |
| Installation | Flush Cabinet Installation |
| Installation | Side Installation or Top Installation Included |
| Installation | Built-Up Floor Capable |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | 48 dBA |
| Motor Type | Single Speed |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











