Stainless Steel Interior Dishwasher with Hidden Controls - GDT590SMJES
Stainless Steel Interior Dishwasher with Hidden Controls
Model: GDT590SMJES



































Product Video

Stainless Steel Interior Dishwasher with Hidden Controls
Model: GDT590SMJES
Key Features
Full stainless steel interior
Third Rack
GEās most advanced wash system
Easy touch adjustable upper rack
Full extension smooth glide upper rack
Hidden vent with fan dry
48 dBA with status light on door
Piranha⢠hard food disposer with removable filter
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Full stainless steel interior
Enjoy an attractive appearance and long-lasting durability
Third Rack
Easily clean an entire flatware collection, knives and small utensils with an additional rack across the top of the dishwasher
GEās most advanced wash system
Consistently clean and dry dishes are ensured with GEās most advanced wash system, featuring 65% more wash power.* *Wash power delivered to each rack. Compared to previous GE models
Easy touch adjustable upper rack
Quickly adjust the upper rack 2 inches up or down to accommodate tall glassware and plates with plenty of room in the bottom rack for large platters and cookie sheets
Full extension smooth glide upper rack
Loading and unloading is smooth and simple with a durable rack that fully extends on ball bearings
Hidden vent with fan dry
Dishes dry efficiently and quickly with a fan that extracts moisture from the interior
48 dBA with status light on door
A dishwasher this quiet has a status light to let you know it is running
Piranha⢠hard food disposer with removable filter
To ensure consistently clean items, this stainless steel blade rotates to pulverize food particles and helps to prevent large particles from clogging the wash arms
Lower rack adjustable tines
Configure racks to fit your dishes with adjustable loading options including multi-position, fold-down tines
3-piece silverware basket
Table-ready silverware is assured with a three-piece basket that can divide and separate for convenient placement
Black pearl racks with ball tip tines
Offers durability and secures dishes
Floor Protect
Uncommon leaks can be easily detected and contained
Steam PreWash
Loosens tough soils before any cycle virtually eliminating the need for soaking or pre-rinsing dishes
3-digit countdown display with 1-12-hour Delay Start
Wash dishes at your convenience
Sanitize option (NSF Certified)
High-temperature rinse sanitizes and reduces by 99.999% the bacteria found on dishes
Certifications
CEE Tier I
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
NSF Certified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Depth | 24 in |
| Height w/ Legs Retracted - Minimum Height | 33.375 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 105 lb |
| Approximate Shipping Weight | 118 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 34.625 in |
| Overall Width | 23 3/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 105 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 145 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 145 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
| Total of Cubes | 11.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 139.42 lbs. |
FEATURES
| Wash System | 500 Series |
| Sensor | Clean Sensor |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 16 |
| Latch | Pull with Handle |
| Number of Options | 10 |
| Style | Built-In |
| Water Filtration System | 100% Filtration with Piranha Hard Food Disposer and Removable Filter |
| Floor Protection | Floor Protect |
| Door Liner | Clean Design with Stainless Steel |
| Rack Color | Black Pearl |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Racking System | Towerless |
| Dishwasher Drying Features | Heated Dry - On/Off |
| Exterior Style | Traditional |
| Number of Cycles | 4 |
| Tub and Door Liner | Stainless Steel |
| Showroom Power Mode | Yes |
| Control Type | Electronic Tactile Buttons |
| Dishwasher Control Features | 3 Digit Display Cycle Countdown with Bi-Color LED Status Light on door |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Options | Delay Start 1-12 Hr. |
| Lower Rack | Ball-Tip Tines |
| Rack Features | Adjustable Upper Rack |
| Upper Rack | Ball-Tip Tines |
| Wash Arms | Lower |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Lower Rack | Wash Your Way Customizable Rack |
| Dishwasher Options | Wash Zone Upper Only |
| Rack Features | Wash Your Way Customizable Rack |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Control Type | Top Controls |
| Wash Arms | Upper |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer with removable filter |
| Upper Rack | Removable |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Control Type | 7 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Light, 1 "Sanitized" Light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Cycles | AutoSense |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Drying Features | 4-Pass Multi-Wattage Wash & Dry Element |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Dishwasher Options | Child Lock |
| Dishwasher Options | Wash TempBoost |
| Dishwasher Options | Sani (Certified to NSF Standard 184) |
| Dishwasher Options | Heated Dry |
| Dishwasher Options | Wash Zone Lower Only |
| Dishwasher Options | Start/Reset |
| Lower Rack | 2 Rack handles |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Rack Features | 3-Piece Silverware Basket |
| Rack Features | Fold-Down Tines - Lower |
| Racking System | Full 3rd rack |
| Upper Rack | Deep Tiered |
| Upper Rack | Premium Height Adjustable |
| Upper Rack | 1 Rack handle |
| Upper Rack | Easy touch adjustable full-extension |
| Wash Arms | 3 Wash Levels |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Drain Pump |
| Wash System Features | Automatic HotStart |
APPEARANCE
| Handle | Rounded Handle - Stainless Steel |
| Handle Color | Stainless Steel w/Chrome |
| Door Style | Long Door with Top Controls |
| Door Appearance | Full-length door |
| Color Appearance | Fingerprint Resistant Slate |
| Handle Design | Designer Style |
| Installation | Flush Cabinet Installation |
| Installation | Side or Top Mount Install Brackets Included |
| Installation | Built-Up Floor Capable |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | 48 dBA |
| Motor Type | Single Speed |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 415/800 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 7.1A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










