Built-In Dishwasher - GDWF150VES
Built-In Dishwasher
Model: GDWF150VES










Built-In Dishwasher
Model: GDWF150VES
Key Features
Slate finish
5-stage filtration with Piranha hard food disposer
Dedicated Silverware Jets
Steam PreWash
52 dBA sound level
ENERGY STAR qualified and CEE Tier II
Full-extension racks
Pearlescent gray racks with ball-tip tines
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Slate finish
Express your unique style and harmonize your kitchen space with this sophisticated, rich and amazingly versatile matte metallic finish
5-stage filtration with Piranha hard food disposer
5 self-cleaning filters ensure clean dishes
Dedicated Silverware Jets
Highly pressurized spray jets target the silverware area for improved cleaning
Steam PreWash
Loosens tough soils before any cycle virtually eliminating the need for soaking or pre-rinsing dishes
52 dBA sound level
Nearly silent two-pump system cleans dirty dishes without disruption
ENERGY STAR qualified and CEE Tier II
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Full-extension racks
Durable racks glide smoothly on ball-bearings for easy loading
Pearlescent gray racks with ball-tip tines
Long-lasting durable racks resist rusting, chipping and peeling
Upper rack deep bowl tines
Even oversized bowls fit perfectly in the top rack for easy cleaning
2/4/8-hour Delay Start
Wash dishes at your convenience
Flexible racks
Designed for today's dishes and holds up to 16-place settings
Two-pump system
One efficient pump for washing/rinsing and one powerful low-energy pump to remove soils provide excellent wash performance with reduced sound
ENERGY STAR qualified and CEE Tier I
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
5-stage filtration with Piranha⢠hard food disposer
5 self-cleaning filters ensure clean dishes
ENERGY STARĀ® qualified and CEE Tier II
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
ENERGY STARĀ® qualified and CEE Tier I
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Certifications
CEE Tier I
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
NSF Certified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 110 lb |
| Approximate Shipping Weight | 115 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Overall Depth | 24 3/4 in |
FEATURES
| Sensor | Clean Sensor |
| Wash System | PureClean |
| Lower Rack | Towerless |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 16 |
| Water Filtration System | Self-Cleaning 5-Stage Filtration with Extra Fine Filter |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Upper Rack | Removable |
| Latch | Center Pull |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Wash Arms | Upper |
| Number of Options | 5 |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer |
| Dishwasher Cycles | SaniWash (NSF Certified) |
| Number of Cycles | 4 |
| Tub and Door Liner | Stainless Steel |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Convection Dry |
| Control Type | Front Controls |
| Racking System | Towerless |
| Control Type | Electronic |
| Control Type | 9 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Light, 1 "Sensing" Light, 1 "Sanitized" Light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Control Features | Exterior End-of-Cycle Indicator Light |
| Dishwasher Cycles | Auto |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Drying Features | Calrod Heater |
| Dishwasher Options | Delay Start 2/4/8 Hr. |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Dishwasher Options | Added Heat |
| Dishwasher Options | Automatic Hot Start |
| Rack Features | 1 Piece Silverware Basket with 3 Cell Covers |
| Rack Features | 2 Plastic Utility Shelves with Stem Safe |
| Racking System | Pearlescent Racks |
| Upper Rack | Deep Tiered |
| Wash Arms | 3-Direct Feed |
| Wash Arms | Lower |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System | 6-Level |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Drain Hose |
| Wash System Features | Dedicated Silverware Jets |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 875 Max. |
| Volts/Hertz/Amps | 120V ; 60 Hz ; 9.1 A |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | 52 dBA |
| Outer Wrap | Full-wrap Blanket |
| Motor Type | QuietPower⢠Motor |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Door Insulation | Insulation |
| Outer Wrap | Bitumen |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
| Quiet Features | Active Vent System |
APPEARANCE
| Door Appearance | Full-length flat door |
| Installation | Hard Countertop Ready |
| Handle Color | Color-Matched |
| Door Style | Full-Length Flat Door |
| Color Appearance | Fingerprint Resistant Slate |
| Handle Design | Recessed |
| Control Panel Color | Color Matched |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24.75 in. |
| Weight | 110 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29.75 in. |
| Shipping Weight | 150 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 150 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.69 ft³ |
| Dimensional Weight | 145.29 lbs. |
| Total of Cubes | 11.69 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 145.29 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











