Built-In Dishwasher with Hidden Controls - GDWT160RSS
Built-In Dishwasher with Hidden Controls
Model: GDWT160RSS













Built-In Dishwasher with Hidden Controls
Model: GDWT160RSS
Key Features
Bright annealed stainless steel interior
6-level towerless wash system
QuietPower52 sound package - 52 dBA
2/4/8-hour Delay Start
Nylon Racks
Clean sensor
QuietPowerā¢52 sound package - 52 dBA
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Bright annealed stainless steel interior
Lustrous interior looks great and stands up to stains
6-level towerless wash system
Quietly powers dishes clean with less water and energy
QuietPower52 sound package - 52 dBA
An enhanced sound-deadening system muffles noises and keeps the kitchen quiet
2/4/8-hour Delay Start
Set the time to wash dishes at a later time
Nylon Racks
Durable racks are designed to resist rust and secure dishes
Clean sensor
A tiny laser measures soil levels and water temperature to adjust to the ideal cycle time
QuietPowerā¢52 sound package - 52 dBA
An enhanced sound-deadening system muffles noises and keeps the kitchen quiet
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
FEATURES
| Sensor | Clean Sensor |
| Lower Rack | Towerless |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 16 |
| Water Filtration System | Self-Cleaning Triple with Extra Fine Filter |
| Rack Features | CleanTip⢠Tines |
| Upper Rack | Removable |
| Dishwasher Options | TempBoost |
| Wash Arms | Upper |
| Number of Options | 4 |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only |
| Number of Cycles | 5 |
| Tub and Door Liner | Stainless Steel |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Multi-Wattage Calrod Heater |
| Control Type | Top Controls |
| Racking System | Nylon Towerless |
| Control Type | Fully Integrated Electronic |
| Control Type | 6 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Light, 1 "Sanitized" Light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Cycles | Pots & Pans |
| Dishwasher Drying Features | Convection Dry with Fan Assist |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Dishwasher Options | Delay Start 2/4/8 Hr. |
| Lower Rack | Nylon |
| Rack Features | 1 Piece Silverware Basket with 3 Cell Covers |
| Upper Rack | Deep Tiered |
| Upper Rack | Nylon |
| Wash Arms | 3-Direct Feed |
| Wash Arms | Lower |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Automatic Temperature Sensing |
| Wash System Features | CircuClean Pump |
| Wash System Features | Drain Hose |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 110 lb |
| Overall Width | 24 in |
| Approximate Shipping Weight | 115 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Overall Depth | 24 3/4 in |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 875 Max. |
| Volts/Hertz/Amps | 120V ; 60 Hz ; 9.1 A |
APPEARANCE
| Handle | Color-Matched |
| Door Appearance | Full-length flat door |
| Installation | Hard Countertop Ready |
| Door Style | Long Door |
| Color Appearance | Stainless Steel |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | 52 dBA |
| Outer Wrap | Full-wrap Blanket |
| Motor Type | QuietPower⢠Motor |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Door Insulation | Insulation |
| Door Insulation | Bitumen |
| Outer Wrap | Bitumen |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
| Quiet Features | Active Vent System |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24.75 in. |
| Weight | 110 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29.75 in. |
| Shipping Weight | 150 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 150 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.69 ft³ |
| Dimensional Weight | 145.29 lbs. |
| Total of Cubes | 11.69 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 145.29 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











