Built-In Dishwasher with Hidden Controls - GDWT308VBB
Key Features
5-stage filtration with Piranha hard food disposer
Dedicated Silverware Jets
Steam PreWash
Auto wash cycle
Natural convection heated dry option
52 dBA sound level
Two-pump system
ENERGY STAR qualified and CEE Tier I
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
5-stage filtration with Piranha hard food disposer
5 self-cleaning filters ensure clean dishes
Dedicated Silverware Jets
Highly pressurized spray jets target the silverware area for improved cleaning
Steam PreWash
Loosens tough soils before any cycle virtually eliminating the need for soaking or pre-rinsing dishes
Auto wash cycle
Cycle automatically adjusts to soil level to maximize energy savings and ensure clean dishes
Natural convection heated dry option
A drying element effectively dries dishes reducing the need to towel dry after unloading
52 dBA sound level
Nearly silent two-pump system cleans dirty dishes without disruption
Two-pump system
One efficient pump for washing/rinsing and one powerful low-energy pump to remove soils provide excellent wash performance with reduced sound
ENERGY STAR qualified and CEE Tier I
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Pearlescent gray deep-tiered rack with ball-tip tines and Stem Safe
Long-lasting, durable racks resist rust and secure dishes
Lower rack fold-down tines
Flexible loading options handle today's dishes and cookware of all shapes and sizes
Audible end-of-cycle signal
The dishwasher makes a sound to tell you when the load is complete and dishes are ready to unload
5-stage filtration with Piranha⢠hard food disposer
5 self-cleaning filters ensure clean dishes
ENERGY STARĀ® qualified and CEE Tier I
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Certifications
CEE Tier I
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
NSF Certified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 110 lb |
| Approximate Shipping Weight | 115 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Overall Depth | 24 3/4 in |
FEATURES
| Wash System | PureClean |
| Sensor | Clean Sensor |
| Lower Rack | Towerless |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 16 |
| Water Filtration System | Self-Cleaning 5-Stage Filtration with Extra Fine Filter |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Upper Rack | Removable |
| Latch | Pull with Handle |
| Dishwasher Options | TempBoost |
| Wash Arms | Upper |
| Number of Options | 5 |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer |
| Dishwasher Cycles | Sanitize (NSF Certified) |
| Number of Cycles | 4 |
| Tub and Door Liner | Stainless Steel |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Multi-Wattage Calrod Heater |
| Control Type | Top Controls |
| Racking System | Towerless |
| Control Type | Fully Integrated Electronic |
| Control Type | 6 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Light, 1 "Sanitized" Light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Cycles | Auto Wash |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Options | Delay Start 2/4/8 Hr. |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Dishwasher Options | Heated Dry |
| Dishwasher Options | Automatic Hot Start |
| Rack Features | 1 Piece Silverware Basket with 3 Cell Covers |
| Rack Features | 2 Plastic Utility Shelves |
| Rack Features | 1/2 Fold-Down Tines - Lower |
| Racking System | Pearlescent Racks |
| Upper Rack | Deep Tiered |
| Wash Arms | 3-Direct Feed |
| Wash Arms | Lower |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System | 6-Level |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Automatic Temperature Sensing |
| Wash System Features | Drain Hose |
| Wash System Features | Dedicated Silverware Jets |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 675/825 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 9.9A |
APPEARANCE
| Handle | Color-Matched |
| Door Appearance | Full-length flat door |
| Installation | Hard Countertop Ready |
| Handle Color | Color-Matched |
| Door Style | Long Door |
| Color Appearance | Black |
| Handle Design | D-shaped |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | 52 dBA |
| Outer Wrap | Full-wrap Blanket |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Motor Type | QuietPower⢠Motor |
| Door Insulation | Insulation |
| Door Insulation | Bitumen |
| Outer Wrap | Bitumen |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24.75 in. |
| Weight | 110 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29.75 in. |
| Shipping Weight | 150 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 150 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.69 ft³ |
| Dimensional Weight | 145.29 lbs. |
| Total of Cubes | 11.69 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 145.29 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.















