Built-In Dishwasher with Hidden Controls - GHDT108VBB
Built-In Dishwasher with Hidden Controls
Model: GHDT108VBB












Built-In Dishwasher with Hidden Controls
Model: GHDT108VBB
Key Features
Dedicated Silverware Jets
Potscrubber cycle
Steam PreWash
Auto wash cycle
Natural convection heated dry option
52 dBA sound level
Two-pump system
Pearlescent gray deep-tiered 4-position adjustable upper rack with Stem Safe and ball-tip tines
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Dedicated Silverware Jets
Highly pressurized spray jets target the silverware area for improved cleaning
Potscrubber cycle
Eliminates pre-rinsing by using a combination of Steam PreWash and the sanitize cycle to ensure clean dishes
Steam PreWash
Loosens tough soils before any cycle virtually eliminating the need for soaking or pre-rinsing dishes
Auto wash cycle
Cycle automatically adjusts to soil level to maximize energy savings and ensure clean dishes
Natural convection heated dry option
A drying element effectively dries dishes reducing the need to towel dry after unloading
52 dBA sound level
Nearly silent two-pump system cleans dirty dishes without disruption
Two-pump system
One efficient pump for washing/rinsing and one powerful low-energy pump to remove soils provide excellent wash performance with reduced sound
Pearlescent gray deep-tiered 4-position adjustable upper rack with Stem Safe and ball-tip tines
Long-lasting, durable racks resist rust and secure dishes
Audible end-of-cycle signal
The dishwasher makes a sound to tell you when the load is complete and dishes are ready to unload
5-stage filtration with Piranha⢠hard food disposer
5 self-cleaning filters ensure clean dishes
ENERGY STARĀ® qualified and CEE Tier II
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
ENERGY STARĀ® qualified and CEE Tier I
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Certifications
CEE Tier I
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
NSF Certified
Specifications
FEATURES
| Tub and Door Liner | Stainless Steel |
| Number of Options | 5 |
| Wash Arms | 3-Direct Feed |
| Wash Arms | Lower |
| Wash Arms | Middle |
| Wash Arms | Upper |
| Sensor | Clean Sensor |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Dedicated Silverware Jets |
| Wash System Features | Drain Hose |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer |
| Latch | Pull with Handle |
| Upper Rack | Adjustable |
| Upper Rack | Deep Tiered |
| Upper Rack | Removable |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Tub Type | Tall Tub |
| Dishwasher Cycles | Auto |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | Sanitize (NSF Certified) |
| Lower Rack | Towerless |
| Water Filtration System | Self-Cleaning 5-Stage Filtration with Extra Fine Filter |
| Dishwasher Drying Features | Calrod Heater |
| Dishwasher Drying Features | Convection Dry |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Light, 1 "Sanitized" Light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System | 6-Level |
| Wash System | PureClean |
| Number of Cycles | 4 |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Control Type | 6 Touchpads |
| Control Type | Electronic |
| Control Type | Top Controls |
| Racking System | Pearlescent Racks |
| Racking System | Towerless |
| Dishwasher Options | Added Heat |
| Dishwasher Options | Automatic Hot Start |
| Dishwasher Options | Delay Start 2/4/8 Hr. |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Rack Features | 2 Utility Shelves with Stem Safe |
| Rack Features | 3-Piece Silverware Basket with Cell Covers |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Exterior Style | Traditional |
| Number of Place Settings | 16 |
APPEARANCE
| Handle | Color-Matched |
| Handle | Towel Bar |
| Color Appearance | Black |
| Door Style | Full-Length Flat Door |
| Handle Design | D-shaped |
| Installation | Hard Countertop Ready |
| Control Panel Color | Color Matched |
| Door Appearance | Full-length flat door |
| Handle Color | Color-Matched |
ECONOMICAL / QUIET
| Outer Wrap | Bitumen |
| Outer Wrap | Full-wrap Blanket |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Door Insulation | Insulation |
| Door Insulation | Mastic |
| Motor Type | QuietPower⢠Motor |
| Quiet Package | 52 dBA |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | Multi-Wattage |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 9.9A |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 33.75 in. |
| Length | 25 in. |
| Weight | 110 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 38.75 in. |
| Shipping Length | 30 in. |
| Shipping Weight | 150 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 150 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.72 ft³ |
| Dimensional Weight | 145.68 lbs. |
| Total of Cubes | 11.72 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 145.68 lbs. |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 115 lb |
| Cabinet Width | 24 in |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Net Weight | 110 lb |
| Overall Depth | 25 in |
| Overall Height | 33 3/4 in |
| Overall Width | 24 in |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










