Built-In Dishwasher with Hidden Controls - GHDT158VES
Built-In Dishwasher with Hidden Controls
Model: GHDT158VES










Built-In Dishwasher with Hidden Controls
Model: GHDT158VES
Key Features
Slate finish
Dedicated Silverware Jets
Potscrubber cycle
Steam PreWash
Auto wash cycle
Natural convection heated dry option
52 dBA sound level
Two-pump system
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Slate finish
Express your unique style and harmonize your kitchen space with this sophisticated, rich and amazingly versatile matte metallic finish
Dedicated Silverware Jets
Highly pressurized spray jets target the silverware area for improved cleaning
Potscrubber cycle
Eliminates pre-rinsing by using a combination of Steam PreWash and the sanitize cycle to ensure clean dishes
Steam PreWash
Loosens tough soils before any cycle virtually eliminating the need for soaking or pre-rinsing dishes
Auto wash cycle
Cycle automatically adjusts to soil level to maximize energy savings and ensure clean dishes
Natural convection heated dry option
A drying element effectively dries dishes reducing the need to towel dry after unloading
52 dBA sound level
Nearly silent two-pump system cleans dirty dishes without disruption
Two-pump system
One efficient pump for washing/rinsing and one powerful low-energy pump to remove soils provide excellent wash performance with reduced sound
Pearlescent gray deep-tiered 4-position adjustable upper rack with Stem Safe and ball-tip tines
Long-lasting, durable racks resist rust and secure dishes
Audible end-of-cycle signal
The dishwasher makes a sound to tell you when the load is complete and dishes are ready to unload
5-stage filtration with Piranha⢠hard food disposer
5 self-cleaning filters ensure clean dishes
ENERGY STARĀ® qualified and CEE Tier II
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
ENERGY STARĀ® qualified and CEE Tier I
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Certifications
CEE Tier I
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
NSF Certified
Specifications
FEATURES
| Tub and Door Liner | Stainless Steel |
| Number of Options | 5 |
| Wash Arms | 3-Direct Feed |
| Wash Arms | Lower |
| Wash Arms | Middle |
| Wash Arms | Upper |
| Sensor | Clean Sensor |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Dedicated Silverware Jets |
| Wash System Features | Drain Hose |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer |
| Latch | Pull with Handle |
| Upper Rack | Adjustable |
| Upper Rack | Deep Tiered |
| Upper Rack | Removable |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Tub Type | Tall Tub |
| Dishwasher Cycles | Auto |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | Sanitize (NSF Certified) |
| Lower Rack | Towerless |
| Water Filtration System | Self-Cleaning 5-Stage Filtration with Extra Fine Filter |
| Dishwasher Drying Features | Calrod Heater |
| Dishwasher Drying Features | Convection Dry |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Light, 1 "Sanitized" Light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System | 6-Level |
| Wash System | PureClean |
| Number of Cycles | 4 |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Control Type | 6 Touchpads |
| Control Type | Electronic |
| Control Type | Top Controls |
| Racking System | Pearlescent Racks |
| Racking System | Towerless |
| Dishwasher Options | Added Heat |
| Dishwasher Options | Automatic Hot Start |
| Dishwasher Options | Delay Start 2/4/8 Hr. |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Rack Features | 2 Utility Shelves with Stem Safe |
| Rack Features | 3-Piece Silverware Basket with Cell Covers |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Exterior Style | Traditional |
| Number of Place Settings | 16 |
APPEARANCE
| Handle | Stainless Steel |
| Handle | Towel Bar |
| Color Appearance | Fingerprint Resistant Slate |
| Door Style | Full-Length Flat Door |
| Handle Design | D-shaped |
| Installation | Hard Countertop Ready |
| Control Panel Color | Color Matched |
| Door Appearance | Full-length flat door |
| Handle Color | Stainless Steel |
ECONOMICAL / QUIET
| Outer Wrap | Bitumen |
| Outer Wrap | Full-wrap Blanket |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Door Insulation | Insulation |
| Door Insulation | Mastic |
| Motor Type | QuietPower⢠Motor |
| Quiet Package | 52 dBA |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | Multi-Wattage |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 9.9A |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 25 in. |
| Weight | 110 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 30 in. |
| Shipping Weight | 150 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 150 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.81 ft³ |
| Dimensional Weight | 146.76 lbs. |
| Total of Cubes | 11.81 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 146.76 lbs. |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 115 lb |
| Cabinet Width | 24 in |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Net Weight | 110 lb |
| Overall Depth | 25 in |
| Overall Height | 34 in |
| Overall Width | 24 in |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











