Tall Tub Built-In Dishwasher - GLD3806TBB
Key Features
4-level towerless wash system
Self-cleaning 5-stage filtration
2/4/8-hour Delay Start
1-piece silverware basket with 1 cell cover
Up to 14 place setting capacity white titanium racking
Audible end-of-cycle signal
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
4-level towerless wash system
2 wash arms with 4 wash levels quietly direct water onto dishes for a powerful clean
Self-cleaning 5-stage filtration
The wash systemās multiple filtration levels ensure clean dishes
2/4/8-hour Delay Start
Set the time to wash dishes at a later time
1-piece silverware basket with 1 cell cover
Provides plenty of room for separating and washing silverware, measuring spoons and other utensils
Up to 14 place setting capacity white titanium racking
Holds family-sized dish loads and tall items in the lower rack with ease
Audible end-of-cycle signal
The dishwasher makes a sound to tell you when the load is complete and dishes are ready to unload
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 25 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 90 lb |
| Approximate Shipping Weight | 100 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Overall Height | 33 3/4 in |
FEATURES
| Wash System | Towerless |
| Lower Rack | Towerless |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 14 |
| Water Filtration System | Self-Cleaning 5-Stage Filtration with Extra Fine Filter |
| Rack Features | 1 Piece Silverware Basket with 1 Cell Cover |
| Upper Rack | Removable |
| Dishwasher Options | TempBoost |
| Latch | Squeeze |
| Wash Arms | Middle |
| Number of Options | 4 |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Number of Cycles | 2 |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Multi-Wattage Calrod Heater |
| Control Type | Front Controls |
| Racking System | Towerless |
| Control Type | Electronic |
| Control Type | 6 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Light, 1 "Sanitized" Light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Options | Delay Start 2/4/8 Hr. |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Wash Arms | 2-Direct Feed |
| Wash Arms | Lower |
| Wash System | 4-Level |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 675/825 |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 9.9A |
APPEARANCE
| Door Appearance | Full-length flat door |
| Installation | Hard Countertop GPF65 |
| Door Style | Long Door |
| Color Appearance | Black |
| Control Panel Color | Black |
ACCESSORIES
| Non-Wood Countertop Kit | GPF65 |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | 59 dBA |
| Motor Type | QuietPower⢠Motor |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 33.75 in. |
| Length | 25 in. |
| Weight | 90 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 38.75 in. |
| Shipping Length | 30 in. |
| Shipping Weight | 130 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 130 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.72 ft³ |
| Dimensional Weight | 145.68 lbs. |
| Total of Cubes | 11.72 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 145.68 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.


















