Tall Tub Built-In Dishwasher - GLD4100MBB
Tall Tub Built-In Dishwasher
Model: GLD4100MBB








Tall Tub Built-In Dishwasher
Model: GLD4100MBB
Key Features
Full-length flat door
Electronic controls with 4 cycles / 4 options
Giant tub with deluxe capacity racking
6-level towerless wash system
100% triple water filtration
QuietPower™ 1 sound package
Squeeze latch
Deluxe silverware basket with silver cell cover
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Full-length flat door
Blends almost seamlessly with adjacent cabinetry
Electronic controls with 4 cycles / 4 options
Make it easy to select a wide range of wash cycles
Giant tub with deluxe capacity racking
Washes up to 14 place settings at once
6-level towerless wash system
Quietly and efficiently powers dishes clean using remarkably less water and energy; 6 wash levels and three wash arms direct water onto dishes just where it's needed
100% triple water filtration
Water stays clean, so just-washed dishes do, too
QuietPower™ 1 sound package
Runs quietly and effectively, with insulation that keeps sound sealed inside
Squeeze latch
Opens and closes the door with a light touch
Deluxe silverware basket with silver cell cover
Provides convenient space and capacity to clean silverware efficiently
Last cycle memory
Quickly recalls the last cycle used, starting it at the touch of a button
Hot Start option
Preheats water before the main wash cycle for dependable performance every time
2/4-hour Delay Start
Makes it easier than ever to wash dishes at any hour, washing dishes even when the family's asleep
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 25 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 90 lb |
| Approximate Shipping Weight | 100 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Overall Height | 33 3/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 33.75 in. |
| Length | 25 in. |
| Weight | 90 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 38.75 in. |
| Shipping Length | 30 in. |
| Shipping Weight | 130 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 130 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.72 ft³ |
| Dimensional Weight | 145.68 lbs. |
| Total of Cubes | 11.72 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 145.68 lbs. |
FEATURES
| Lower Rack | Towerless |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Water Filtration System | Self-Cleaning Triple Filtration |
| Rack Features | Deluxe Silverware Basket with Silver Cell Cover |
| Upper Rack | Flat |
| Latch | Squeeze |
| Number of Options | 4 |
| Style | Built-In |
| Number of Cycles | 4 |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Multi-Wattage Calrod Heater |
| Control Type | Electronic |
| Racking System | Towerless |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Wash Arms | Lower |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Dishwasher Options | Hot Start |
| Wash Arms | Middle |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Piranha™ Hard Food Disposer |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only |
| Control Type | 9 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Cycle Progress Indicator |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Drying Features | Convection Dry |
| Dishwasher Options | Delay Start 2/4 Hr. |
| Lower Rack | Deluxe |
| Wash Arms | 3 |
| Wash System Features | Drain Hose |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | Multi-Wattage |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 6.2A |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | 58 dBA |
| Outer Wrap | U-Blanket |
| Motor Type | QuietPower™ Motor |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Quiet Features | Quiet Detergent Cup |
APPEARANCE
| Door Appearance | Full-length flat door |
| Installation | Hard Countertop GPF65 |
| Door Style | Long Door |
| Color Appearance | Black |
| Control Panel Color | Black |
ACCESSORIES
| Non-Wood Countertop Kit | GPF65 |
| Requires Kit for 3/4" Panel Capability (Trimless) | GPF575 |
| Requires Kit for 1/4" Panel Capability (w/Trim) | GPF525W/C/B |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










