Tall Tub Built-In Dishwasher - GLD4400NCC
Tall Tub Built-In Dishwasher
Model: GLD4400NCC










Tall Tub Built-In Dishwasher
Model: GLD4400NCC
Key Features
Full-length flat door
Electronic controls
Giant tub with up to 15 place-setting racking
6-level towerless wash system
100% triple water filtration
1-piece silverware basket with 3 cell covers
Last cycle memory
Hot Start option
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Full-length flat door
Door fits nearly flush with cabinetry for a seamless look
Electronic controls
Simple controls are designed to be easy-to-read and easy-to-use
Giant tub with up to 15 place-setting racking
Additional capacity can handle 15 place settings at once
6-level towerless wash system
Quietly powers dishes clean with less water and energy
100% triple water filtration
Three filters keep water and dishes clean
1-piece silverware basket with 3 cell covers
Maximum amount of silverware can be secured for an efficient clean
Last cycle memory
One touch recalls and activates the last cycle used
Hot Start option
Ensures that water temperatures remain consistent from the beginning of a cycle to the end
2/4-hour Delay Start
Makes it easier than ever to wash dishes at any hour, washing dishes even when the family's asleep
QuietPower57 sound package - 57 dBA
Advanced materials reduce the sound level to just 57 dBA
QuietPower™57 sound package - 57 dBA
Advanced materials reduce the sound level to just 57 dBA
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 25 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 90 lb |
| Approximate Shipping Weight | 100 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Overall Height | 33 3/4 in |
FEATURES
| Lower Rack | Towerless |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 15 |
| Water Filtration System | Self-Cleaning Triple Filtration |
| Rack Features | 2 Plastic Utility Shelves |
| Upper Rack | Super |
| Dishwasher Options | Hot Wash |
| Latch | Squeeze |
| Wash Arms | Upper |
| Number of Options | 5 |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Piranha™ Hard Food Disposer |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only |
| Number of Cycles | 4 |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Multi-Wattage Calrod Heater |
| Control Type | Front Controls |
| Racking System | Towerless |
| Control Type | Electronic |
| Control Type | 9 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Cycle Progress Indicator |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Drying Features | Convection Dry |
| Dishwasher Options | Delay Start 2/4 Hr. |
| Dishwasher Options | Hot Start |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Lower Rack | Super |
| Rack Features | 1 Piece Silverware Basket with 3 Cell Covers |
| Wash Arms | 3-Direct Feed |
| Wash Arms | Lower |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Drain Hose |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | Multi-Wattage |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 9.9A |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | 57 dBA |
| Outer Wrap | Insulation Blanket |
| Motor Type | QuietPower™ Motor |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
| Quiet Features | Quiet Detergent Cup |
ACCESSORIES
| Non-Wood Countertop Kit | GPF65 |
| Requires Kit for 3/4" Panel Capability (Trimless) | GPF575 |
| Requires Kit for 1/4" Panel Capability (w/Trim) | GPF525W/C/B |
APPEARANCE
| Door Appearance | Full-length flat door |
| Installation | Hard Countertop GPF65 |
| Door Style | Long Door |
| Color Appearance | Bisque |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 33.75 in. |
| Length | 25 in. |
| Weight | 90 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 38.75 in. |
| Shipping Length | 30 in. |
| Shipping Weight | 130 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 130 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.72 ft³ |
| Dimensional Weight | 145.68 lbs. |
| Total of Cubes | 11.72 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 145.68 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.













