Tall Tub Built-In Dishwasher - GLD5500LCC
Tall Tub Built-In Dishwasher
Model: GLD5500LCC








Tall Tub Built-In Dishwasher
Model: GLD5500LCC
Key Features
Giant tub with super capacity racking
Two utility shelves in upper rack, silver
Electronic controls with 5 cycles / 4 options
2/4/8-hour Delay Start
Squeeze latch
Super capacity 1-piece silverware basket with 3 cell covers, silver
Full-length flat door
Last cycle memory
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Giant tub with super capacity racking
Washes up to 15 place settings at once, with room for cookie sheets, platters and other tall items
Two utility shelves in upper rack, silver
Flip down to provide an extra shelf for small items
Electronic controls with 5 cycles / 4 options
Make it simple to select from a wide range of wash cycles
2/4/8-hour Delay Start
Makes it easier than ever to wash dishes at any hour or washing dishes even when the family is asleep
Squeeze latch
Opens and closes the door with a light touch
Super capacity 1-piece silverware basket with 3 cell covers, silver
Provides extra room for washing measuring spoons, silverware and other utensils
Full-length flat door
Blends almost seamlessly with adjacent cabinetry
Last cycle memory
Quickly recalls the last cycle used, starting it at the touch of a button
Child lock pad
Easily set to keep children from accidentally starting the dishwasher
Hot Start option
Preheats water before the main wash cycle for dependable performance every time
100% triple water filtration
Water stays clean, so just-washed dishes do, too
QuietPower™ 2 sound package
Keeps sound inside where it belongs, wrapping the dishwasher in a full blanket of insulation
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 25 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 95 lb |
| Approximate Shipping Weight | 100 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Overall Height | 33 3/4 in |
FEATURES
| Lower Rack | Towerless |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Water Filtration System | Self-Cleaning Triple Filtration |
| Rack Features | 2 Plastic Utility Shelves |
| Upper Rack | Super |
| Dishwasher Options | Hot Start |
| Latch | Squeeze |
| Wash Arms | Upper |
| Number of Options | 4 |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Piranha™ Hard Food Disposer |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only |
| Number of Cycles | 5 |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Multi-Wattage Calrod Heater |
| Control Type | Electronic |
| Racking System | Towerless |
| Control Type | 10 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Light, 1 "Sanitized" Light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | Pots & Pans |
| Dishwasher Cycles | China/Crystal |
| Dishwasher Drying Features | Convection Dry |
| Dishwasher Options | Delay Start 2/4/8 Hr. |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Lower Rack | Super |
| Rack Features | 1 Piece Super Silverware Basket with 3 Cell Covers - Silver |
| Wash Arms | 3-Direct Feed |
| Wash Arms | Lower |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Drain Hose |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | Multi-Wattage |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 8.2A |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | 58 dBA |
| Outer Wrap | Full-wrap Blanket |
| Motor Type | QuietPower™ Motor |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Door Insulation | Insulation |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
| Quiet Features | Quiet Detergent Cup |
APPEARANCE
| Door Appearance | Full-length flat door |
| Installation | Hard Countertop GPF65 |
| Door Style | Long Door |
| Color Appearance | Bisque |
ACCESSORIES
| Non-Wood Countertop Kit | GPF65 |
| Requires Kit for 3/4" Panel Capability (Trimless) | GPF575 |
| Requires Kit for 1/4" Panel Capability (w/Trim) | GPF525W/C/B |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 33.75 in. |
| Length | 25 in. |
| Weight | 95 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 38.75 in. |
| Shipping Length | 30 in. |
| Shipping Weight | 135 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 135 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.72 ft³ |
| Dimensional Weight | 145.68 lbs. |
| Total of Cubes | 11.72 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 145.68 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










