Tall Tub Built-In Dishwasher - GLD6260LSS
Tall Tub Built-In Dishwasher
Model: GLD6260LSS






Tall Tub Built-In Dishwasher
Model: GLD6260LSS
Key Features
Giant tub with maximum capacity Duron™ racking
6-level towerless wash system with Clean Sensor
Light-touch electronic controls with 6 cycles / 3 options
Countdown display with 1-9 hour Delay Start
QuietPower™ 3 sound package
Squeeze latch
Stainless steel full-length flat door
Last cycle memory
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Giant tub with maximum capacity Duron™ racking
Washes even the largest cookware in durable, polymer-coated racks that will hold up to heavy use
6-level towerless wash system with Clean Sensor
Scrubs dishes clean with three full-sized wash arms, six levels of wash action and a sensor that continually monitors and adjusts the wash cycle for a superior clean
Light-touch electronic controls with 6 cycles / 3 options
Require only a gentle touch to start your preferred cycle and wipe clean easily
Countdown display with 1-9 hour Delay Start
Signals remaining cycle time and makes it easier than ever to wash dishes at any hour, or washing dishes even when the family is asleep
QuietPower™ 3 sound package
Dramatically reduces the sound of washing the dishes
Squeeze latch
Opens and closes the door with a light touch
Stainless steel full-length flat door
Is made of modern stainless steel for an upscale design that will fit flush in any kitchen
Last cycle memory
Quickly recalls the last cycle used, starting it at the touch of a button
Child lock pad
Easily set to keep children from accidentally starting the dishwasher
Anti-bacteria cycle
Sanitizes tableware by reducing 99.999% of the bacteria found on dishes
Auto hot start
Automatically preheats water and dishes to the optimal wash temperature before the main wash cycle for dependable performance every time
Maximum capacity 3-piece silverware basket with 3 cell covers, silver
Provides the most room and the most flexibility for washing utensils, keeping them separate so they get clean each time
Two utility shelves in tiered upper rack, silver
Adds an extra level for stacking small items, and allows for washing tall items in the upper and lower rack simultaneously
100% triple water filtration
Water stays clean, so just-washed dishes do, too
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 25 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 95 lb |
| Approximate Shipping Weight | 100 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Overall Height | 33 3/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 33.75 in. |
| Length | 25 in. |
| Weight | 95 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 38.75 in. |
| Shipping Length | 30 in. |
| Shipping Weight | 135 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 135 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.72 ft³ |
| Dimensional Weight | 145.68 lbs. |
| Total of Cubes | 11.72 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 145.68 lbs. |
FEATURES
| Sensor | Clean Sensor |
| Lower Rack | Towerless |
| Tub Type | Tall Tub |
| Water Filtration System | Self-Cleaning Triple Filtration |
| Rack Features | 3 Piece Maximum Silverware Basket with Swivel Handle and 3 Cell Covers - Silver |
| Upper Rack | Tiered |
| Latch | Squeeze |
| Number of Options | 3 |
| Style | Built-In |
| Number of Cycles | 6 |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Multi-Wattage Calrod Heater |
| Control Type | Electronic |
| Racking System | Duron™ Towerless |
| Dishwasher Control Features | 3 Digit Display Cycle Countdown |
| Dishwasher Cycles | China/Crystal |
| Dishwasher Options | Automatic Hot Start |
| Wash Arms | Lower |
| Wash System Features | Drain Hose |
| Dishwasher Options | Hi-Temp Wash |
| Wash Arms | Upper |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Piranha™ Hard Food Disposer |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only |
| Control Type | 9 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 3 Digit Countdown Display with 1 "Clean" light / 1 "Sanitized" light Cycle Progress Indicators |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | Pots & Pans |
| Dishwasher Cycles | Anti-Bacteria (NSF Certified) |
| Dishwasher Drying Features | Convection Dry |
| Dishwasher Options | Delay Start 1-9 Hr. with Countdown |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Dishwasher Options | Automatic Hi-Temp Rinse with ExtraHot Wash |
| Lower Rack | Super |
| Rack Features | 2 Plastic Utility Shelves |
| Wash Arms | 3-Direct Feed |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | Multi-Wattage |
| Volts/Hertz/Amps | 120V ; 60 Hz ; 9.1 A |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Sound Coat |
| Quiet Package | 58 dBA |
| Outer Wrap | Full-wrap Blanket |
| Motor Type | QuietPower™ Motor |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Features | Quiet Detergent Cup |
APPEARANCE
| Door Appearance | Full-length flat door |
| Installation | Hard Countertop GPF65 |
| Door Style | Long Door |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Control Panel Color | Black |
ACCESSORIES
| Non-Wood Countertop Kit | GPF65 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










