Tall Tub Built-In Dishwasher - GLD6700NWW
Tall Tub Built-In Dishwasher
Model: GLD6700NWW








Tall Tub Built-In Dishwasher
Model: GLD6700NWW
Key Features
Giant tub with up to 16 place-setting capacity racking
2 utility shelves with Stem Safe in upper rack
3-piece silverware basket with cell covers and ExtraBasket
Four-position adjustable upper rack
6-level towerless wash system
100% triple water filtration
QuietPower57 sound package - 57 dBA
Countdown display with 1–9-hour Delay Start
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Giant tub with up to 16 place-setting capacity racking
Increased capacity with durable racks hold 16 place settings at once
2 utility shelves with Stem Safe in upper rack
Long-lasting shelves help organize racks and offer silver highlights
3-piece silverware basket with cell covers and ExtraBasket
Maximum amount of silverware is separated into modular baskets for an efficient clean
Four-position adjustable upper rack
Upper rack can move up, down or diagonally for additional loading flexibility
6-level towerless wash system
Quietly powers dishes clean with less water and energy
100% triple water filtration
Three filters keep water and dishes clean
QuietPower57 sound package - 57 dBA
Advanced materials reduce the sound level to just 57 dBA
Countdown display with 1–9-hour Delay Start
Electronic display counts down to the pre-programmed start time
Light-touch electronic controls with 4 status lights
Provide a smooth surface and requires only a gentle touch to operate
3-piece silverware basket with cell covers and ExtraBasket™
Maximum amount of silverware is separated into modular baskets for an efficient clean
QuietPower™57 sound package - 57 dBA
Advanced materials reduce the sound level to just 57 dBA
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 25 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 95 lb |
| Approximate Shipping Weight | 100 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Overall Height | 33 3/4 in |
FEATURES
| Sensor | Clean Sensor |
| Lower Rack | Towerless |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 16 |
| Water Filtration System | Self-Cleaning Triple Filtration |
| Rack Features | Stem Safe |
| Upper Rack | Nylon |
| Latch | Squeeze |
| Wash Arms | Upper |
| Dishwasher Options | Hi-Temp Wash |
| Number of Options | 3 |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Piranha™ Hard Food Disposer |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only |
| Number of Cycles | 6 |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Multi-Wattage Calrod Heater |
| Control Type | Front Controls |
| Racking System | Nylon Towerless |
| Control Type | Electronic |
| Control Type | 10 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 3 Digit Display Cycle Countdown |
| Dishwasher Control Features | 3 Digit Countdown Display with Status Lights |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | Pots & Pans |
| Dishwasher Cycles | Anti-Bacteria (NSF Certified) |
| Dishwasher Cycles | China/Crystal |
| Dishwasher Drying Features | Convection Dry |
| Dishwasher Options | Delay Start 1-9 Hr. with Countdown |
| Dishwasher Options | Automatic Hot Start |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Dishwasher Options | Automatic Hi-Temp Rinse with ExtraHot Wash |
| Rack Features | 3 Piece Silverware Basket with 3 Cell Covers and Swivel Handle |
| Rack Features | 2 Plastic Utility Shelves with Stem Safe |
| Rack Features | 2 Fold-Down Tines - Lower |
| Upper Rack | 4-Position Adjustable |
| Upper Rack | Deep Tiered |
| Wash Arms | 3-Direct Feed |
| Wash Arms | Lower |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
| Wash System Features | Drain Hose |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | Multi-Wattage |
| Volts/Hertz/Amps | 120V ; 60 Hz ; 9.1 A |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | 57 dBA |
| Outer Wrap | Insulation Blanket |
| Motor Type | QuietPower™ Motor |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
| Quiet Features | Quiet Detergent Cup |
APPEARANCE
| Door Appearance | Full-length flat door |
| Installation | Hard Countertop GPF65 |
| Door Style | Long Door |
| Color Appearance | White |
ACCESSORIES
| Non-Wood Countertop Kit | GPF65 |
| Requires Kit for 3/4" Panel Capability (Trimless) | GPF575 |
| Requires Kit for 1/4" Panel Capability (w/Trim) | GPF525W/C/B |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 33.75 in. |
| Length | 25 in. |
| Weight | 95 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 38.75 in. |
| Shipping Length | 30 in. |
| Shipping Weight | 135 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 135 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.72 ft³ |
| Dimensional Weight | 145.68 lbs. |
| Total of Cubes | 11.72 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 145.68 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











