Tall Tub Built-In Dishwasher with SmartDispense Technology - GLD7400RCC
Tall Tub Built-In Dishwasher with SmartDispense Technology
Model: GLD7400RCC










Tall Tub Built-In Dishwasher with SmartDispense Technology
Model: GLD7400RCC
Key Features
PureClean wash system with 5-stage filtration
ENERGY STARĀ® qualified
SmartDispense⢠technology
Steam PreWash
Platinum silver four-position deep-tiered adjustable rack
Electronic controls with 6 cycles / 5 options
QuietPowerā¢54 sound package - 54 dBA
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
PureClean wash system with 5-stage filtration
Multiple filtration levels ensure clean dishes
ENERGY STARĀ® qualified
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
SmartDispense⢠technology
Holds up to 40 oz of detergent and dispenses it at just the right time
Steam PreWash
Loosens tough soils before any cycle virtually eliminating the need for soaking or pre-rinsing dishes
Platinum silver four-position deep-tiered adjustable rack
Upper rack can move up, down or diagonally for additional loading flexibility
Electronic controls with 6 cycles / 5 options
Modern controls make it easy to program the dishwasher
QuietPowerā¢54 sound package - 54 dBA
Extra insulation keeps the kitchen extra quiet
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 25 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 95 lb |
| Approximate Shipping Weight | 100 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Overall Height | 33 3/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 33.75 in. |
| Length | 25 in. |
| Weight | 95 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 38.75 in. |
| Shipping Length | 30 in. |
| Shipping Weight | 135 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 135 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.72 ft³ |
| Dimensional Weight | 145.68 lbs. |
| Total of Cubes | 11.72 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 145.68 lbs. |
FEATURES
| Wash System | PureClean |
| Sensor | Clean Sensor |
| Lower Rack | Towerless |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 16 |
| Water Filtration System | Self-Cleaning 5-Stage Filtration with Extra Fine Filter |
| Latch | Squeeze |
| Number of Options | 5 |
| Style | Built-In |
| Number of Cycles | 6 |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | SmartDispense⢠Technology Bulk Detergent Dispenser with Refill Light |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Multi-Wattage Calrod Heater |
| Racking System | Nylon Towerless |
| Control Type | Electronic |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Options | Delay Start 1-9 Hr. with Countdown |
| Rack Features | 3 Piece Silverware Basket with 3 Cell Covers and Swivel Handle |
| Upper Rack | Deep Tiered |
| Wash Arms | Lower |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Rack Features | Stem Safe |
| Upper Rack | Removable |
| Dishwasher Options | TempBoost |
| Wash Arms | Upper |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only |
| Control Type | Front Controls |
| Control Type | 11 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 3 Digit Countdown Display with Status Lights |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Cycles | Pots & Pans |
| Dishwasher Drying Features | Convection Dry |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Dishwasher Options | Steam PreWash |
| Dishwasher Options | Automatic Hot Start |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Lower Rack | Nylon |
| Rack Features | Small Items Basket |
| Rack Features | 4 Plastic Utility Shelves with 2 Stem Safe |
| Rack Features | 2 Fold-Down Tines - Lower |
| Rack Features | 4 Fold-Down Tines with 2 Multi-Position - Upper |
| Rack Features | Ball-Tipped Tines |
| Upper Rack | 4-Position Adjustable |
| Upper Rack | Nylon |
| Wash Arms | 3-Direct Feed |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System | 6-Level |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | Multi-Wattage |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 9.9A |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Quiet Package | 54 dBA |
| Outer Wrap | Insulation Blanket |
| Motor Type | QuietPower⢠Motor |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
| Quiet Features | Sealed Toe Kick |
| Quiet Features | Active Vent System |
APPEARANCE
| Door Appearance | Full-length contour door |
| Installation | Hard Countertop GPF65 |
| Door Style | Long Door |
| Color Appearance | Bisque |
ACCESSORIES
| Non-Wood Countertop Kit | GPF65 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











