Tall Tub Built-In Dishwasher - GLD8760NSS
Tall Tub Built-In Dishwasher
Model: GLD8760NSS










Tall Tub Built-In Dishwasher
Model: GLD8760NSS
Key Features
China / crystal cycle
Bright annealed stainless steel interior
Giant tub with up to 16 place-setting capacity racking
6-level towerless wash system
Clean sensor
Anti-bacteria cycle
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
China / crystal cycle
Lower temperatures are ideal for china and delicate dishware
Bright annealed stainless steel interior
Lustrous interior looks great and stands up to stains
Giant tub with up to 16 place-setting capacity racking
Increased capacity with durable racks hold 16 place settings at once
6-level towerless wash system
Quietly powers dishes clean with less water and energy
Clean sensor
A tiny laser measures soil levels and water temperature to adjust to the ideal cycle time
Anti-bacteria cycle
Cycle raises temperature up to 151˚F to sanitize dishes, baby bottles and sippy cups
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 110 lb |
| Approximate Shipping Weight | 115 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Overall Depth | 24 3/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24.75 in. |
| Weight | 110 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29.75 in. |
| Shipping Weight | 150 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 150 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.69 ft³ |
| Dimensional Weight | 145.29 lbs. |
| Total of Cubes | 11.69 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 145.29 lbs. |
FEATURES
| Sensor | Clean Sensor |
| Lower Rack | Towerless |
| Tub Type | Tall Tub |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 16 |
| Water Filtration System | Self-Cleaning Triple with Extra Fine Filter |
| Upper Rack | Removable |
| Latch | Squeeze |
| Number of Options | 5 |
| Style | Built-In |
| Number of Cycles | 6 |
| Tub and Door Liner | Stainless Steel |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator and Adjustment |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Calrod Heater |
| Racking System | Nylon Towerless |
| Control Type | Electronic |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Cycles | Glasses |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Rack Features | 4 Fold-Down Tines with 2 Multi-Position - Upper |
| Wash Arms | Lower |
| Wash System Features | Automatic Temperature Sensing |
| Rack Features | CleanTip™ Tines |
| Dishwasher Options | Hi-Temp Wash |
| Wash Arms | Upper |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Piranha™ Hard Food Disposer |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only |
| Control Type | Front Controls |
| Control Type | 10 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 6 Cycle Progress Indicator Status Lights |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | Pots & Pans |
| Dishwasher Cycles | Anti-Bacteria (NSF Certified) |
| Dishwasher Options | Delay Start 2/4/8 Hr. |
| Rack Features | 1 Piece Silverware Basket with 3 Cell Covers |
| Upper Rack | Deep Tiered |
| Wash Arms | 3-Direct Feed |
| Wash Arms | Middle |
| Wash System Features | Dual Pumps and Motors |
| Wash System Features | Automatic Temperature Control |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 875 Max. |
| Volts/Hertz/Amps | 120V ; 60 Hz ; 9.1 A |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Mastic |
| Outer Wrap | Full-wrap Blanket |
| Motor Type | QuietPower™ Motor |
| Quiet Features | Quiet Detergent Cup |
| Quiet Features | Tub Collar Trim |
| Door Insulation | Insulation |
| Outer Wrap | Bitumen |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
| Quiet Features | Active Vent System |
APPEARANCE
| Door Appearance | Full-length flat door (custom panel kit available) |
| Installation | Hard Countertop GPF65 |
| Door Style | Full-Length Flat Door |
| Color Appearance | Stainless Steel |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











