Built-In Dishwasher - GSD2000FWH
Built-In Dishwasher
Model: GSD2000FWH

Built-In Dishwasher
Model: GSD2000FWH
Key Features
Standard wash system with 2 wash levels
Dial control
Standard upper rack & deluxe lower rack
4 cycle / 9 options selections: Normal Wash (dial), Short Wash (dial), Heavy Wash (dial) and Rinse Only / Hold (dial), HotStart™ option, Heated Dry on/off option
Heated dry on / off option
QuietPower™ motor
4 cycle / 8 options selections: Heavy Wash, Normal Wash, Rinse Only and Plate Warmer, Heated Dry on/off, HotStart™ option
Warranty - 1 yr. full, limited 2 yr. entire appliance, limited 5 yr. racks / electronic controls
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Standard wash system with 2 wash levels
Dial control
Standard upper rack & deluxe lower rack
4 cycle / 9 options selections: Normal Wash (dial), Short Wash (dial), Heavy Wash (dial) and Rinse Only / Hold (dial), HotStart™ option, Heated Dry on/off option
Heated dry on / off option
QuietPower™ motor
4 cycle / 8 options selections: Heavy Wash, Normal Wash, Rinse Only and Plate Warmer, Heated Dry on/off, HotStart™ option
Warranty - 1 yr. full, limited 2 yr. entire appliance, limited 5 yr. racks / electronic controls
Warranty - 1 yr. full, limited 2 yr. entire appliance, limited 5 yr. racks / electronic controls, lifetime tub
Trimless appearance
Standard sound insulation package
PermaTuf™ tub and door liner
Rinse aid dispenser
Deluxe silverware basket
Warranty - 1 yr. full, limited 2 yr. water distribution system
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 90 lb |
| Approximate Shipping Weight | 100 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35.25 in |
| Overall Depth | 25 3/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 25.75 in. |
| Weight | 90 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 30.75 in. |
| Shipping Weight | 130 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 130 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.16 ft³ |
| Dimensional Weight | 151.17 lbs. |
| Total of Cubes | 12.16 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 151.17 lbs. |
FEATURES
| Wash System | Standard |
| Lower Rack | Deluxe |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Rack Features | Deluxe Silverware Basket |
| Upper Rack | Standard |
| Dishwasher Options | Hot Start |
| Number of Options | 9 |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | Cycle Progress Indicator Dial |
| Wash System Features | Food Disposer |
| Number of Cycles | 4 |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | Rinse Aid |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Convection Dry |
| Control Type | Turn-To-Start |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | Short Wash |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only/Hold |
| Dishwasher Drying Features | Calrod Heater |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off Rocker |
| Wash System | 2-Level |
| Wash System Features | Drain Hose |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 20 year tub & door liner |
| Parts Warranty | Limited 2-year water distribution system |
| Parts Warranty | Limited 20 year tub & door liner |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 500 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V ; 60 Hz ; 8.6 A |
| Electrical Requirements | 120V ; 60 Hz ; 8.6 A |
ACCESSORIES
| Optional Heavy Door Spring Kit | GPF100 |
| Requires Kit for 3/4" Panel Capability (Trimless) | GPF375 |
| Requires Kit for 1/4" Panel Capability (w/Trim) | GPF325W |
| Optional Door and Access Panels | GPF310A-Almond ; GPF310B-Black ; GPF310W-White ; GPF310C-Bisque |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Standard |
| Motor Type | QuietPower™ Motor |
APPEARANCE
| Door Style | Flat Door with Access Panel |
| Color Appearance | White |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










