Built-In Potscrubber Dishwasher with SureClean Wash System, 2 Wash Levels, 5 Cycles/8 Options and Standard Sound Insulation Package - GSD2220ZBB
Built-In Potscrubber Dishwasher with SureClean Wash System, 2 Wash Levels, 5 Cycles/8 Options and Standard Sound Insulation Package
Model: GSD2220ZBB


Built-In Potscrubber Dishwasher with SureClean Wash System, 2 Wash Levels, 5 Cycles/8 Options and Standard Sound Insulation Package
Model: GSD2220ZBB
Key Features
SureClean™ wash system with 2 wash levels
5 cycle selections: POTSCRUBBER, Normal Wash, Short Wash (dial), Plate Warmer (dial) and Rinse Only/Hold (dial)
Heated dry on / off option
Standard upper rack
Deluxe lower rack
Deluxe silverware basket
Trimless appearance
Standard sound insulation package
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
SureClean™ wash system with 2 wash levels
5 cycle selections: POTSCRUBBER, Normal Wash, Short Wash (dial), Plate Warmer (dial) and Rinse Only/Hold (dial)
Heated dry on / off option
Standard upper rack
Deluxe lower rack
Deluxe silverware basket
Trimless appearance
Standard sound insulation package
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Overall Depth | 25 1/8 in |
FEATURES
| Wash System | SureClean™ |
| Lower Rack | Deluxe |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Rack Features | Deluxe Silverware Basket |
| Upper Rack | Standard |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off 2 Pushbuttons |
| Number of Options | 8 |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | Cycle Progress Indicator Dial |
| Wash System Features | Food Disposer |
| Number of Cycles | 5 |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | Rinse Aid |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Convection Dry |
| Control Type | Turn-To-Start |
| Dishwasher Cycles | Plate Warmer |
| Dishwasher Cycles | Short Wash |
| Control Type | 4 Pushbuttons |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | Potscrubber |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only/Hold |
| Dishwasher Drying Features | Calrod Heater |
| Wash System | 2-Level |
| Wash System Features | Drain Hose |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 10 year tub & door liner |
| Parts Warranty | Limited 10 year tub & door liner |
| Parts Warranty | Limited 2-year water distribution system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 500 |
| Electrical Requirements | 120V ; 60 Hz ; 8.6 A |
ACCESSORIES
| Optional Heavy Door Spring Kit | GPF100 |
| Requires Kit for 3/4" Panel Capability (Trimless) | GPF375 |
| Requires Kit for 1/4" Panel Capability (w/Trim) | GPF325B |
| Optional Door and Access Panels | GPF300A-Almond ; GPF300B-Black ; GPF300W-White |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Standard |
| Motor Type | Standard |
APPEARANCE
| Door Style | Standard Door |
| Color Appearance | Black |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 25.13 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 30.13 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.86 ft³ |
| Dimensional Weight | 147.5 lbs. |
| Total of Cubes | 11.86 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 147.5 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










