Built-In Dishwasher - GSD3115FAA
Built-In Dishwasher
Model: GSD3115FAA


Built-In Dishwasher
Model: GSD3115FAA
Key Features
PowerScrub wash system with two wash arms and five wash levels
Dual filtration system with Piranha hard food disposer
Piranha hard food disposer
5 cycle / 18 options selections: Pots&Pans, Normal Wash, Short Wash (dial), Plate Warmer (dial) and Rinse Only (dial)
Hi-temp wash
Heated dry on / off option
Trimless appearance
QuietDesign Sound Insulation Package
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
PowerScrub wash system with two wash arms and five wash levels
Dual filtration system with Piranha hard food disposer
Piranha hard food disposer
5 cycle / 18 options selections: Pots&Pans, Normal Wash, Short Wash (dial), Plate Warmer (dial) and Rinse Only (dial)
Hi-temp wash
Heated dry on / off option
Trimless appearance
QuietDesign Sound Insulation Package
QuietPower motor
PermaTuf tub and door liner
Rinse aid dispenser
Deluxe silverware basket
Deluxe lower rack
Deluxe upper rack
HotStart option
PowerScrub™ wash system with two wash arms and five wash levels
Dual filtration system with Piranha™ hard food disposer
Piranha™ hard food disposer
QuietDesign™ Sound Insulation Package
QuietPower™ motor
PermaTuf™ tub and door liner
HotStart™ option
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 90 lb |
| Approximate Shipping Weight | 100 lb |
| Overall Depth | 25 1/8 in |
FEATURES
| Lower Rack | Deluxe |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Water Filtration System | 2-Stage Self-Cleaning Filtration with Extra Fine Filter |
| Rack Features | Deluxe Silverware Basket |
| Upper Rack | Flat |
| Dishwasher Options | Hot Start |
| Number of Options | 18 |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | Cycle Progress Indicator Dial |
| Wash System Features | Piranha™ Hard Food Disposer |
| Dishwasher Cycles | Short Wash |
| Number of Cycles | 5 |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | Rinse Aid |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Convection Dry |
| Control Type | Turn-To-Start |
| Control Type | 6 Pushbuttons |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only |
| Dishwasher Cycles | Pots & Pans |
| Dishwasher Cycles | Plate Warmer |
| Dishwasher Drying Features | Calrod Heater |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Dishwasher Options | Hi-Temp Wash |
| Wash System Features | Drain Hose |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 10 year tub & door liner |
| Parts Warranty | Limited 2-year water distribution system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 10 year tub & door liner |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 500 |
| Electrical Requirements | 120V ; 60 Hz ; 8.6 A |
ACCESSORIES
| Optional Heavy Door Spring Kit | GPF100 |
| Requires Kit for 3/4" Panel Capability (Trimless) | GPF375 |
| Requires Kit for 1/4" Panel Capability (w/Trim) | GPF325A |
| Optional Door and Access Panels | GPF300A-Almond ; GPF300B-Black ; GPF300W-White |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet Design |
| Motor Type | QuietPower™ Motor |
APPEARANCE
| Door Style | Standard Door |
| Color Appearance | Almond |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 25.13 in. |
| Weight | 90 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 30.13 in. |
| Shipping Weight | 130 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 130 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.86 ft³ |
| Dimensional Weight | 147.5 lbs. |
| Total of Cubes | 11.86 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 147.5 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










