Built-In Dishwasher - GSD3300VWW
Built-In Dishwasher
Model: GSD3300VWW










Built-In Dishwasher
Model: GSD3300VWW
Key Features
5-level wash system
Two-stage filtration with Extra Fine filter
Piranha™ hard food disposer
Hot Start option
61 dBA
Insulation blanket
Up to 12-place setting capacity racking
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
5-level wash system
Powerful wash cleans dishes thoroughly
Two-stage filtration with Extra Fine filter
Extra filtration keeps water clean
Piranha™ hard food disposer
Grinds food into small particles that are washed away
Hot Start option
Provides optimal water temperature for dependable performance
61 dBA
Motor runs quietly to keep kitchen peaceful
Insulation blanket
Adds improved sound performance
Up to 12-place setting capacity racking
Provides flexibility to wash a variety of dishes at once
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 90 lb |
| Approximate Shipping Weight | 100 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Overall Depth | 25 3/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 25.75 in. |
| Weight | 90 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 30.75 in. |
| Shipping Weight | 130 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 130 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.16 ft³ |
| Dimensional Weight | 151.17 lbs. |
| Total of Cubes | 12.16 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 151.17 lbs. |
FEATURES
| Lower Rack | Standard |
| Tub Type | Standard Tub |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Water Filtration System | 2-Stage Self-Cleaning Filtration with Extra Fine Filter |
| Rack Features | Deluxe Silverware Basket |
| Upper Rack | Removable |
| Latch | Center Throw |
| Number of Options | 3 |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Piranha™ Hard Food Disposer |
| Number of Cycles | 5 |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | Rinse Aid |
| Exterior Style | Traditional |
| Control Type | TouchTap™ |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Options | Hi-Temp Wash |
| Wash Arms | Lower |
| Dishwasher Options | Hot Start |
| Wash Arms | Middle Tower |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only |
| Control Type | Turn-To-Start |
| Control Type | 5 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | Cycle Progress Indicator Dial |
| Dishwasher Cycles | Pots & Pans |
| Dishwasher Cycles | Light Wash |
| Dishwasher Cycles | Plate Warmer |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Upper Rack | Deluxe |
| Wash Arms | 1 |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 500 |
| Electrical Requirements | 120V ; 60 Hz ; 6.2 A |
ACCESSORIES
| Optional Heavy Door Spring Kit | GPF100 |
| Non-Wood Countertop Kit | GPF65 |
| Requires Kit for 1/4" Panel Capability (w/Trim) | GPF325W |
APPEARANCE
| Door Appearance | Standard door |
| Installation | Hard Countertop GPF65 |
| Door Style | Flat Door |
| Color Appearance | White |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | 61 dBA |
| Outer Wrap | Insulation Blanket |
| Motor Type | QuietPower™ Motor |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










