Built-In Dishwasher with Power Cord - GSD3361JSS
Built-In Dishwasher with Power Cord
Model: GSD3361JSS








Built-In Dishwasher with Power Cord
Model: GSD3361JSS
Key Features
5-level wash system
Two-stage filtration with Extra Fine filter
Piranha hard food disposer
Hot Start option
Insulation blanket
Standard upper rack with tower
Piranha⢠hard food disposer
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
5-level wash system
Powerful wash cleans dishes thoroughly
Two-stage filtration with Extra Fine filter
Extra filtration keeps water clean
Piranha hard food disposer
Grinds food into small particles that are washed away
Hot Start option
Provides optimal water temperature for dependable performance
Insulation blanket
Adds improved sound performance
Standard upper rack with tower
Rack is designed for simple loading and unloading
Piranha⢠hard food disposer
Grinds food into small particles that are washed away
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 90 lb |
| Approximate Shipping Weight | 100 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Overall Depth | 25 3/4 in |
FEATURES
| Wash System | 5-Level |
| Lower Rack | Standard |
| Tub Type | Standard Tub |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Number of Place Settings | 12 |
| Water Filtration System | 2-Stage Self-Cleaning Filtration with Extra Fine Filter |
| Rack Features | Deluxe Silverware Basket |
| Upper Rack | Standard with tower |
| Dishwasher Options | Hot Start |
| Latch | Center Throw |
| Wash Arms | Upper - Dome |
| Number of Options | 3 |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Piranha⢠Hard Food Disposer |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only |
| Number of Cycles | 5 |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | Rinse Aid |
| Exterior Style | Traditional |
| Control Type | Turn-To-Start |
| Control Type | TouchTap⢠|
| Control Type | 5 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | Cycle Progress Indicator Dial |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | Pots & Pans |
| Dishwasher Cycles | Plate Warmer |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Dishwasher Options | Hi-Temp Wash |
| Wash Arms | Middle Tower |
| Wash Arms | Lower - Wash Arm |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 500 |
| Power Connection | Power Cord |
| Electrical Requirements | 120V ; 60 Hz ; 6.2 A |
APPEARANCE
| Door Appearance | Standard door |
| Installation | Steel Case |
| Handle Color | Color-Matched |
| Door Style | Flat Door |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Installation | Hard Countertop GPF65 |
ACCESSORIES
| Non-Wood Countertop Kit | GPF65 |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | 62 dBA |
| Outer Wrap | Insulation Blanket |
| Motor Type | QuietPower⢠Motor |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 25.75 in. |
| Weight | 90 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 30.75 in. |
| Shipping Weight | 130 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 130 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.16 ft³ |
| Dimensional Weight | 151.17 lbs. |
| Total of Cubes | 12.16 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 151.17 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










