Built-In Dishwasher - GSD4000VWW
Key Features
5-level wash system
Two-stage filtration with Extra Fine filter
Piranha hard food disposer
Hot Start option
61 dBA
Insulation blanket
Electronic controls
Pots and pans cycle
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
5-level wash system
Precision water jets and hot temperatures power away tough food stains
Two-stage filtration with Extra Fine filter
Extra filtration keeps water clean
Piranha hard food disposer
Grinds food into small particles that are washed away
Hot Start option
Provides optimal water temperature for dependable performance
61 dBA
Motor runs quietly to keep kitchen peaceful
Insulation blanket
Adds improved sound performance
Electronic controls
Controls are easy to read and easy to use
Pots and pans cycle
Removes difficult soils from cookware
Up to 12-place setting capacity racking
Provides flexibility to wash a variety of dishes at once
2/4/8-hour Delay Start
Wash dishes at your convenience
Piranha™ hard food disposer
Grinds food into small particles that are washed away
China / crystal cycle
Cleans and protects delicate dishware
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 90 lb |
| Approximate Shipping Weight | 100 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
| Overall Depth | 25 3/4 in |
FEATURES
| Lower Rack | Deluxe |
| Tub Type | Standard Tub |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Water Filtration System | 2-Stage Self-Cleaning Filtration with Extra Fine Filter |
| Rack Features | Deluxe Silverware Basket |
| Upper Rack | Removable |
| Dishwasher Options | Hi-Temp Wash |
| Latch | Center Throw |
| Wash Arms | Upper |
| Number of Options | 5 |
| Style | Built-In |
| Dishwasher Control Features | Start/Reset Pad |
| Wash System Features | Piranha™ Hard Food Disposer |
| Dishwasher Cycles | Rinse Only |
| Number of Cycles | 5 |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | Rinse Aid with Indicator |
| Exterior Style | Traditional |
| Dishwasher Drying Features | Convection Dry |
| Control Type | Front Controls |
| Control Type | Electronic |
| Control Type | 11 Touchpads |
| Dishwasher Control Features | 1 "Clean" Cycle Progress Indicator |
| Dishwasher Control Features | Last Cycle Memory |
| Dishwasher Control Features | Control Lock |
| Dishwasher Control Features | Audible End-of-Cycle Signal |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
| Dishwasher Cycles | Heavy Wash |
| Dishwasher Cycles | Pots & Pans |
| Dishwasher Cycles | China/Crystal |
| Dishwasher Drying Features | Calrod Heater |
| Dishwasher Options | Delay Start 2/4/8 Hr. |
| Dishwasher Options | Heated Dry On/Off |
| Dishwasher Options | Hi-Temp Rinse |
| Upper Rack | Deluxe Plus |
| Wash Arms | 3 |
| Wash Arms | Lower |
| Wash Arms | Middle Tower |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 500 |
| Electrical Requirements | 120V ; 60 Hz ; 6.2 A |
ACCESSORIES
| Optional Heavy Door Spring Kit | GPF100 |
| Non-Wood Countertop Kit | GPF65 |
APPEARANCE
| Door Appearance | Standard door |
| Installation | Hard Countertop GPF65 |
| Door Style | Standard Door |
| Color Appearance | White |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | 61 dBA |
| Outer Wrap | Insulation Blanket |
| Motor Type | QuietPower™ Motor |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 25.75 in. |
| Weight | 90 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 30.75 in. |
| Shipping Weight | 130 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 130 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.16 ft³ |
| Dimensional Weight | 151.17 lbs. |
| Total of Cubes | 12.16 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 151.17 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.
















