Spacemaker Under-the-Sink Dishwasher - GSM2200NCC
Spacemaker Under-the-Sink Dishwasher
Model: GSM2200NCC






Spacemaker Under-the-Sink Dishwasher
Model: GSM2200NCC
Key Features
Spacemaker® upper rack
4-level wash system
Deluxe silverware basket
QuietPower™ motor
Hot Start option
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Spacemaker® upper rack
Makes the most of any space, providing a roomy area for glassware and dishes
4-level wash system
Four wash levels quietly and efficiently scrub dishes clean
Deluxe silverware basket
Provides convenient space and capacity to clean silverware efficiently
QuietPower™ motor
Runs quietly and efficiently to keep the kitchen peaceful and quiet
Hot Start option
Preheats water before the main wash cycle for dependable performance every time
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 34 in |
| Overall Depth | 25.75 in |
| Overall Width | 24 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Net Weight | 50 lb |
| Approximate Shipping Weight | 60 lb |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 35 in |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 25.75 in. |
| Weight | 50 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 30.75 in. |
| Shipping Weight | 90 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 90 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.16 ft³ |
| Dimensional Weight | 151.17 lbs. |
| Total of Cubes | 12.16 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 151.17 lbs. |
FEATURES
| Lower Rack | Deluxe |
| Water Filtration System | Self-Cleaning Water Filtration |
| Rack Features | Deluxe Silverware Basket |
| Upper Rack | Spacemaker® |
| Dishwasher Options | Hot Start |
| Latch | Center Throw |
| Number of Options | 2 |
| Style | Spacemaker |
| Dishwasher Control Features | Cycle Progress Indicator Dial |
| Wash System Features | Self-Cleaning Filter System |
| Number of Cycles | 5 |
| Tub and Door Liner | Plastic |
| Dispenser | Rinse Aid |
| Exterior Style | Under-the-Sink |
| Dishwasher Drying Features | Calrod Heater |
| Control Type | TouchTap™ with dial |
| Wash Arms | Lower |
| Dishwasher Cycles | Normal Wash |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Calrod Heater Watts | 500 |
| Electrical Requirements | 120V ; 60 Hz ; 6.2 A |
ACCESSORIES
| Optional Heavy Door Spring Kit | GPF100 |
| Stainless Steel Single & Double Sinks | GPF95; GPF96; GPF97 |
APPEARANCE
| Door Appearance | Standard door |
| Installation | Hard Countertop GPF65 |
| Door Style | Standard Door |
| Color Appearance | Bisque |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | 64 dBA |
| Motor Type | QuietPower™ Motor |
| Quiet Features | Quiet Water Valve |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











