Front Control Dishwasher with Flexible EasyRack™ System - LDS5040WW
Key Features
Whisper-Quiet Operation
Count on it
EasyRack
Get wise
Reservations for 14
LoDecibel Operation - 50 dB
SmartDiagnosis System
10-Year Limited Wararnty on Inverter Direct Drive Motor
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Whisper-Quiet Operation
LG's technological advances, like the Inverter DirectDrive motor and a hard food disposer system, were designed with quiet in mind. At 50dB, this dishwasher is among the quietest dishwashers in its class.
Count on it
When you buy a dishwasher, you want something reliable that you can count on. Because the Direct Drive Motor uses fewer moving parts and operates more efficiently, LG confidently backs the motor with a 10-year limited warranty.
EasyRack
Get wise
It's unlikely you'll experience any problems with your LG dishwasher, but if you ever do, this feature helps the service center diagnose problems over the phone, or with a smart phone app, helping you minimize costly, inconvenient service calls.
Reservations for 14
The spacious, stainless steel interior provides ample space for lots of dishes and stemware, in a variety of sizes. Fit up to 14 place-settings of dishes.
LoDecibel Operation - 50 dB
SmartDiagnosis System
10-Year Limited Wararnty on Inverter Direct Drive Motor
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 1 Year |
CAPACITY
| Total Place Settings | 14 |
| Upper Rack Dish Height Limit | 12" |
| Lower Rack Dish Height Limit | 14" |
POWER SOURCE/RATING
| Ratings/Requirements/Type | UL Listed/120 V, 12 Amps/60 Hz |
| Circuit Breaker Size | 15 Amps |
WARRANTY/UPC
| UPC | 048231 012126 |
| Limited Warranty | 1 Year Labor, 2 Year Parts, 5 Years Limited on Control Board and Rack Parts, 10 Years Direct Drive Motor, Lifetime on the Stainless Steel Tub and Door Liner |
FEATURES
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Slim Direct Drive Motor | Yes |
| Overflow Detector | Yes |
| 120°F Inlet Water Capability | Yes |
| Delay Start | Up To 19 Hours |
| Child Lock | Yes |
| Self-Cleaning Filtration System | Yes |
PERFORMANCE
| Wash Cycles | Power Scrub, Normal, Delicate, Quick, Upper Only |
| Sanitary Rinse Cycle | Yes |
| Extra Rinse Option | Yes |
| Multi-Level Water Direction | 5 |
| SenseClean™ Wash System | Yes |
| Number of Wash Cycles | 5 |
| Hybrid Condensing Drying System | Yes |
| Noise Level | 50 dB |
STYLE AND DESIGN
| Tub Material | NeveRust™ Stainless Steel |
| Electronic Controls | Front Control Physical Tactile Buttons with LED Display |
| Time Remaining Indicator | Yes |
| Rinse-Aid Indicator | Yes |
| Available Colors | White (WW), Black (BB), Stainless Steel (ST) |
RACKS AND BASKETS
| Cutlery Baskets | 3-in-1 Detachable Baskets |
| Racks and Tines | Nylon Coated with Rounded Tips |
| EasyRack™ System | Yes |
| EasyRack™ System: Upper Rack Color-Coded Foldable Tines (2 Rows) | Yes |
| EasyRack™ System: Height Adjustable Upper Rack | Yes |
| EasyRack™ System: Lower Rack Color-Coded Foldable Tines | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 27.2 in. |
| Height | 35.1 in. |
| Length | 29.6 in. |
| Weight | 89 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 27 1/5" x 35 1/10" x 29 3/5" |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 27 1/5" x 35 1/10" x 29 3/5" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32.2 in. |
| Shipping Height | 40.1 in. |
| Shipping Length | 34.6 in. |
| Shipping Weight | 129 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 129 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.35 ft³ |
| Dimensional Weight | 203.31 lbs. |
| Total of Cubes | 16.35 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 203.31 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Georgia.













