49 dBA Dishwasher with Extended Dry in Stainless Steel - MDT24H2AST
49 dBA Dishwasher with Extended Dry in Stainless Steel
Model: MDT24H2AST














49 dBA Dishwasher with Extended Dry in Stainless Steel
Model: MDT24H2AST
Key Features
Receive up to a $100 rebate on your dishwasher installation
Stainless Steel Tub
Extended Dry
LED Cycle Indicator
2-rackdishwasher
Quietoperationof49dBA
3washarmsprovidesbetterspraycoverage
Touchcontrolsaresleekandeasytouse
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Receive up to a $100 rebate on your dishwasher installation
Stainless Steel Tub
Extended Dry
LED Cycle Indicator
2-rackdishwasher
Quietoperationof49dBA
3washarmsprovidesbetterspraycoverage
Touchcontrolsaresleekandeasytouse
CycleindicatorhighlightsthestatusofeachcyclewithLEDlights
2-rack dishwasher
Quiet operation of 49 dBA
3 wash arms provides better spray coverage
Touch controls are sleek and easy to use
Cycle indicator highlights the status of each cycle with LED lights
Specifications
General Features
| Model Number | MDT24H2AST |
| UPC | 810040941177 |
| No. of Options | 4 (Sanitize; Heated Dry; Extended Dry; 2/4/8 Hour Delay) |
| Control Lock | Yes |
| Color | Stainless Steel |
| Capacity (Place Settings) | 14 |
| No. of Cycles | 5 (Heavy; Auto; Normal; Quick; Rinse) |
| Cancel & Drain or Reset Button | Yes |
| Start & Pause Button | Yes |
| Digital Leak Sensor | Yes |
| Overflow Sensor | Yes |
| Water Fill Sensor (Flow Meter) | Yes |
| Turbidity Sensor | Yes |
| Audible End of Cycle Signal | On/Off |
| Triple Filter | Yes |
| Last Cycle Memory | Yes (Default to Normal with Heated Dry or Last Cycle and Option) |
| Interior Lighting | No |
| 3rd Rack | No |
| Silverware Basket | 3 pieces, Modular |
| Disposer | No |
| Filter System | Blue Triple Filters |
| Main/Drain Pump | AC |
| Heating System | Visible |
| Water Metering | Flow Meter |
| Drying System | Turbo Dry (2 Fan Assisted) |
| Tub Top Spray System | Rotary |
| 3-Level Spray Wash | Yes |
| Middle Spray System | Rotary |
| Lower Spray System | Rotary |
| Main Drain Pump | AC |
Performance and Certifications
| Energy Star | Yes |
| Energy Level (kW/yr) | 260 - 270 |
| Certification, Safety | UL, NSF |
| Sound Level (dBA) | 49 dBA |
| Input Power (W) | 600 W |
| Power Supply | 120V/60hz |
| Energy Level (kW yr) | 260 - 270 |
| "Certification, Safety" | UL, NSF |
Physical - Upper Rack
| Height Adjustable | Yes, Manual |
| Cup Shelves | 1 |
| Flip Tines | 2 |
| Flip Tine Bracket Color | Midea Blue |
| Ball End Tines | Yes |
| Rack Color | Silver Metallic |
| Rack Handle | Plastic with Metal Logo |
Physical - Lower Rack
| Flip Tines | 2 |
| Flip Tine Bracket Color | Midea Blue |
| Ball End Tines | Yes |
| Rack Color | Silver Metallic |
| Rack Handle | Wire |
Physical Attributes
| Fascia Style | Top Controls |
| Display/Cycle Indicator | 1 LED on Door; Indicators on Panel |
| Inner Door Material | Stainless Steel |
| Button Style | Electronic |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Finish | Stainless Steel |
| Product Dimensions (in) W*D*H | 23 7/8" x 24 1/2" x 33 3/4" |
| Product Weight (lbs) | 98 lbs |
| Display Cycle Indicator | 1 LED on Door; Indicators on Panel |
Warranty
| Parts and Labor | 1-year Limited Warranty |
| Tub and Door | Lifetime Warranty - Stainless Steel Tub and Door Liner |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Where to Buy Midea Appliances in Georgia.










