UNIVERSAL WASHING MACHINE FLOOR TRAY Carbon - PM7X3
UNIVERSAL WASHING MACHINE FLOOR TRAY Carbon
Model: PM7X3




UNIVERSAL WASHING MACHINE FLOOR TRAY Carbon
Model: PM7X3
Key Features
Low profile washer tray allows pedestal drawer to fully extend open without having to lift the washing machine
Ideal for 2nd floor laundry rooms
PVC connector included and easily attaches to floor drain for added protection
Dimensions: 29" x 33" interior (31" x 35" exterior) 1.64" deep
Drain location is 1.75" from edge of tray
Drain exit fitting mates to a 1-1.5" PVC pipe
Also available in white
Drain location is 1.75” from edge of tray
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Low profile washer tray allows pedestal drawer to fully extend open without having to lift the washing machine
Ideal for 2nd floor laundry rooms
PVC connector included and easily attaches to floor drain for added protection
Dimensions: 29" x 33" interior (31" x 35" exterior) 1.64" deep
Drain location is 1.75" from edge of tray
Drain exit fitting mates to a 1-1.5" PVC pipe
Also available in white
Drain location is 1.75” from edge of tray
Drain exit fitting mates to a 1-1.5” PVC pipe
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Number of Cycles | 14 |
| Washer Cycles | ActiveWear |
| Dispenser | Bleach |
| Wash Mechanism | Agitator |
| Agitator Type | Dualactionagitator |
| Control Type | RotaryElectronic |
| Wash/Rinse Temperatures | 6 |
| Wash/Spin Speed Combinations | Variable |
| Washer Control Features | EndofCycleSignal |
| Water Levels | 4PreciseFill |
| Water Temp System | PerfectTemp |
| Whites Cycle | ExtraLightLightNormalHeavyExtraHeavy |
| Colors Cycle | ExtraLightLightNormalHeavyExtraHeavy |
| Optional Soil Levels | ExtraHeavy |
| Delicates Cycle | ExtraLightLightNormalHeavyExtraHeavy |
| Style | TopLoadHighEfficiency |
| Additional Washer Features | AutoBalanceSuspensionSystem |
| Maximum Spin Speed | 700RPM |
| Product Type | TopLoad |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 42cuft |
| Wash Basket Type | StainlessSteel |
APPEARANCE
| Color Appearance | WhiteonWhite |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 1450lb |
| Height Needed for Lid to Raise 90 Degrees | 54 |
| Net Weight | 1380lb |
| Overall Depth | 270in |
| Overall Height | 440in |
| Overall Width | 270in |
| Approximate Shipping Weight | 6.95 lb |
ACCESSORIES
| Fill Hose | WH14X10011soldseparately |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited1yearentireappliance |
| Warranty Notes | Seewrittenwarrantyforfulldetails |
| Labor Warranty | Limited1yearentireappliance |
POWER / RATINGS
| Motor Speeds | Variable |
| Volts/Hertz/Amps | 120V60Hz10A |
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










