4.5 Cu. Ft. Front Load Washer with Quick Wash Cycle - WFW5605MW
4.5 Cu. Ft. Front Load Washer with Quick Wash Cycle
Model: WFW5605MW



















































4.5 Cu. Ft. Front Load Washer with Quick Wash Cycle
Model: WFW5605MW
Key Features
Steam Clean Option
Direct Drive Motor
4.5 cu. ft. Capacity
Cold Wash Cycle
Single Load Dispenser
Presoak Option
Vibration Control Technology
Smooth Wave Stainless Steel Wash Basket
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Steam Clean Option
Get help removing everyday stains with the Steam Clean Option, which gets deep into fabrics with increased wash action and heat.
Direct Drive Motor
With fewer moving parts and less wear and tear on the machine, the direct drive motor can handle your larger/largest loads with greater efficiency
4.5 cu. ft. Capacity
Wash over three baskets of clothing in a single load. Finish laundry faster with 4.5 cu. ft. washer capacity that offers enough space to handle larger loads.
Cold Wash Cycle
Give your most vibrant colors the care they need with the Cold Wash Cycle that adjusts wash actions and time, combined with gentle temperatures, to provide optimal fabric care.
Single Load Dispenser
Add detergent, bleach and fabric softener to their designated compartments so each gets dispensed at just the right time during the cycle.
Presoak Option
The Presoak Option lets you skip soaking outside of the washer. Extra time is added in the washer before the wash cycle, which starts automatically when the option is complete.
Vibration Control Technology
Advanced technology helps reduce vibration and helps prevent loads from becoming unbalanced for a quiet, smooth wash cycle.
Smooth Wave Stainless Steel Wash Basket
Give clothes the care they need with the sleek pattern of the stainless steel wash basket that gently guides them.
Intuitive Controls
Let the washer guide you to the right cycle combinations or customize up to 35 of your own to get the right type of fabric care for whatever you're washing.
An American company for over 100 years
Whirlpool Corporation started in 1911 as a small company in Benton Harbor, Michigan. Today we are a global home appliance business selling products around the world. We are proud of our American heritage and ingenuity that have driven innovation for over 100 years.
Expanded Finishes
Choose from a traditional finish like White or elevate your laundry space with the modern Chrome Shadow. Both finishes feature updated aesthetics with a high contrast console and sleek door design.
Sanitize Cycle
The Sanitize Cycle uses increased water temperature to eliminate 99.9% of common household bacteria.**Bacteria tested were K. pneumoniae, P. aeruginosa, S. aureus.
Quick Wash Cycle
Regular-sized loads will be clean in as little as 25 minutes with the Quick Wash Cycle.* *Based on a 10-lb load, Regular/Quick Cycle.
An American Company for Over 100 Years
Whirlpool Corporation started in 1911 as a small company in Benton Harbor, Michigan. Today we are a global home appliance business selling products around the world. We are proud of our American heritage and ingenuity that have driven innovation for over 100 years.
Clean Washer with affresh® Cycle
Deep clean the inside of your washer with the affresh® washing machine cleaner tablet or liquid chlorine bleach. Just run the affresh® cycle approximately every 30 washes to ensure your machine stays clean.
ENERGY STAR® Certified
ENERGY STAR® certified models exceed government standards to help conserve natural resources and save money on your utility bills.
Energy Star Certified
Laundry Pedestal Compatible* *Sold separately
Raise your washer for easier loading and unloading. Optional Laundry Pedestals* also provide space-saving storage for detergent, fabric softener and other supplies. *Sold separately.
Laundry Pedestal Compatible**Sold separately.
Raise your washer for easier loading and unloading. Optional Laundry Pedestals* also provide space-saving storage for detergent, fabric softener and other supplies.*Sold separately.
TumbleFresh™ Option
Keep clothes fresh without having to immediately transfer them to the dryer. The Tumble Fresh Option activates after the wash cycle is finished and tumbles clean clothes periodically for up to 12 hours to help prevent wrinkles from setting in.
Specifications
Details
| Fabric Brush | No |
| Internal Heater | Yes |
| Maytag Commercial Components | No |
| Sound Package | No |
| Stackable | Yes |
| Water Faucet | No |
| Dryer Interior Light | No |
| Hoses Included | 4ft 4in Drain Hose Included |
| Maximum Spin Speed | 1, 160 |
| Water Factor | 3.2 |
Exterior Details
| Adjustable Feet | Yes |
| Lid/Door Swing | Left |
| Window | Yes |
| Slow Close Lid | No |
| Lid/Door Finish | Glass |
| Lid/Door Lock | Yes |
Interior Details
| Advanced Vibration Control | Yes |
| Automated Dispenser | N/A |
| Automatic Load Size Sensing Technology | No |
| Dispense System | Detergent, Fabric Softener & Bleach |
| Fan Type | No |
| Motor Drive Type | Direct Drive |
| Out of Balance Sensing | Yes |
| Suspension System | 2 Springs 4 Dampers |
| Washer Drum Material | Stainless Steel |
| Washer Drum Rear/Base Material | Stainless Steel |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Location | Front |
| Control Type | Tap Touch |
| Electronic Display Type | Cycle indicator light with digital remaining time |
| End of Cycle Signal | Yes |
| LCD Touch Screen | No |
| Eco Monitor/Efficiency Monitor | No |
| Feedback-Status Indicators | Add Garment; Control Lock; End; Estimated Time Remaining; Sensing; Washing |
| LED Color | White/Blue/White |
Modifiers
| Number of Rinse Options | 2 |
| Number of Soil Levels | 3 |
| Number of Spin Speeds | 4 |
| Number of Wash/Rinse Temperatures | 5 |
| Number of Washer Options | 9 |
| Pre Soak | Yes |
| Rinse Temperature | Cold |
| Spin Speed Selections | Fast; Medium; Off; Slow |
| Temperature Selections | Cold; Cool; Extra Hot; Hot; Warm |
| Washer Soil Selections | Heavy; Light; Normal |
Cycles
| Number of Wash Cycles | 37 |
| Washer Cycle Selections | Clean Washer with affresh; Drain & Spin; How to Wash - Normal, Cold Wash, Heavy Duty, Quick, Sanitize; What to Wash - Regular, Colors, Whites, Towels, Delicates, Bulky Items |
Electrical
| Power Cord Included | Yes |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 19.05 ft³ |
| Dimensional Weight | 236.8 lbs. |
| Total of Cubes | 19.05 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 236.8 lbs. |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 38.63 in. |
| Length | 31.56 in. |
| Weight | 250 lbs. |
| Depth With Door Open 90 Degree | 54-7/8 in |
| Gross Weight | 250 lbs |
| Maximum Height | 40 in |
| Minimum Height | 38-5/8 in |
| Net Weight | 240 lbs |
| Washer Door Opening Height (FL) Depth (TL) | 25-69/100 in |
| Washer Door Opening Width | 25-69/100 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 43.63 in. |
| Shipping Length | 36.56 in. |
| Shipping Weight | 290 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 290 lbs. |
| Source | Calculation |
Other
| Capacity (DOE) US | 4.5 cu. ft. |
| Capacity IEC Canada | 5.2 cu. ft. |
Certifications
| ADA Compliant | ADA Compliant when installed on a 10in. riser and with the feet fully in |
| CEE Tier Rating | Tier I |
| Energy Rating (kWh/year) | 139 |
| IMEF | 2.76 |
| IWF | 3.2 |
| UL | Yes |
| prop65 | Standard |
Dimensions
| Capacity (DOE) US | 4.5 |
| Capacity IEC Canada | 5.2 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 54.875 |
| Washer Door Opening Height (FL) Depth (TL) | 25.69 |
| Washer Door Opening Width | 25.69 |
| carton depth | 35 |
| carton height | 39 |
| carton width | 29 |
| gross weight | 250 |
| net weight | 240 |
Options
| Washer Option Selections | Extra Rinse; Steam Clean; TumbleFresh™ |
Performance Details
| Motor Horsepower | Inverter Driven Variable Speed Direct Drive Motor |
Product Details
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Georgia.










